Եվրամիությունում կտրուկ թանկացել է հացը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հացը Եվրամիությունում դեռ երբեք այդքան թանկ չի եղել, ինչպես 2022 թվականի աշնանը. օգոստոսին աճն անցյալ տարվա համեմատությամբ միջին հաշվով կազմել Է 18 տոկոս: Այն ամենից շատ թանկացել Է Հունգարիայում (պլյուս 60 տոկոս), արձանագրել են «Եվրոստատ» եվրոպական վիճակագրական գործակալությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հաղորդվում Է, որ ԵՄ-ում հացի թանկացումը գերազանցել Է գնաճը, որն օգոստոսին հասել Է 10 տոկոսի:
Հացի թանկացումն ամենաքիչն զգացել են Ֆրանսիայում. այնտեղ գները բարձրացել են 10 տոկոսով, Բելգիայում թանկացումը կազմել Է 13 տոկոս:
«Եվրոստատ»-ում հացի գների աճը բացատրում են Ուկրաինայի իրադրությամբ, ուկրաինական հացահատիկի հետ կապված ճգնաժամով, ինչպես նաեւ Էներգետիկ ճգնաժամով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Евросоюзе резко подорожал хлеб
Хлеб в ЕС еще никогда не стоил так дорого, как осенью 2022 года, в среднем в августе рост составил 18% по сравнению с прошлым годом, больше всего он подорожал в Венгрии (плюс 60%),констатировалив европейском статистическом агентстве Евростат.
Сообщается, что подорожание хлеба в ЕС превысило инфляцию, которая в августе поднялась до 10%.
Меньше всего подорожание хлеба ощутили воФранции- там цены выросли на 10%, вБельгииподорожание составило 13%, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В Евросате рост цен на хлеб объясняют ситуацией наУкраине, кризисом с украинским зерном, а также энергетическим кризисом.