Բաց վերքերն ամոքելու համար աշխարհը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. Նենսի Փելոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին Երևանում ընդգծեց Հայոց ցեղասպանությունը աշխարհի կողմից ճանաչելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փելոսին այս մասին հայտարարեց Երևանում, «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում ունեցած ելույթում:
Նա շեշտեց Հայաստան այցի շրջանակում իր և կոնգրեսականների այցը Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի իրենց տուրքը մատուցելու համար:
«Շատ հուզիչ էր: Մենք իմացանք սոսկալի ճշմարտությունը, որը թանգարանում մեզ ներկայացրեցին»,- ընդգծեց Փելոսին:
Նա հավելեց. «Բաց վերքերն ամոքելու համար աշխարհը պետք է ճանաչի այն ոճրագործությունը, որը ոչ այլ ինչ էր, քան ցեղասպանություն: Ցեղասպանության ուղղությամբ մեր ջանքերը պետք է շարունակվեն, որպեսզի նման ոճրագործություններ երբևէ չլինեն: Մենք երբեք չենք կարող այն մոռանալ»:
Նա հիշեցրեց, որ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը 2019-ին ներկայացրել է բանաձև, որը ոչ միայն դատապարտում էր Հայոց ցեղասպանությունը, այլ նաև պատմությունը ջնջելու ջանքերի դեմ էր: «Մենք մերժում էինք բոլոր այն քայլերը, որոնցով ԱՄՆ կառավարությունը կարող էր ցեղասպանության մերժման հարցի հետ առնչություն ունենալ»,- նշեց Փելոսին:
ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել սեպտեմբերի 17-ին: Երևանում Փելոսին հանդիպում կունենանաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

Чтобы затянулись открытые раны, мир должен признать Геноцид армян. Нэнси Пэлоси
Спикер Палаты представителей США Нэнси Пэлоси в Ереване подчеркнула необходимость признания Геноцида армян во всем мире.
Как передает Арменпресс, об этом Пэлоси заявила в своем выступлении в Центре искусств «Гафесчян» в Ереване.
Она подчеркнула, что посещение конгрессменов в Цицернакаберд, чтобы почтить память жертв Геноцида армян – часть визита в Армению.
"Это было чрезвычайно волнующе.Мы узнали страшную правду, и ее нам представили в музее», — подчеркнула Пэлоси.
Она добавила:«Чтобы залечить открытые раны, чтобы незаживающие раны затянулись, мир должен признать преступление, которое было не чем иным, как Геноцидом.Наши усилия по борьбе с преступлениями геноцида должны продолжаться, чтобы подобные злодеяния больше никогда не повторялись.Мы никогда не сможем это забыть».
Она напомнила, что конгрессмен Адам Шифф в 2019 году представил резолюцию, в которой не только осудил Геноцид армян, но и выступил против попыток стереть историю.«Мы отвергали все шаги, с помощью которых правительство США могло иметь какое-либо отношение к проблеме отрицания геноцида», — заявила Пэлоси.
Спикер Палаты представителей США Нэнси Пэлоси 17 сентября прибыла в Ереван с официальным визитом.В Ереване Пэлоси также встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном.