ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը տարբեր լրատվամիջոցների կողմից ձևախեղվել և նենգափոխվել է. ՀՀ ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պարզաբանելով, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը տարբեր լրատվամիջոցների կողմից ձևախեղվել և նենգափոխվել է։
«Սույն հաղորդագրությամբ ՀՀ ազգաբնակչությանը կոչ ենք անում տուրք չտալ մանիպուլատիվ հայտարարություններին, և հիմնավորապես վերահաստատում ենք, որ որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել և չի նախապատրաստվում ստորագրվել։
Վարչապետի խոսույթը վերաբերել է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և կայուն խաղաղությունն ապահովող փաստաթղթի ստորագրման պատրաստակամությանը, որին պետք է ձգտել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասվում է հայտարարության մեջ:
Սեպտեմբերի 14-ին ավելի վաղ ԱԺ-ում վարչապետն ասել էր. «Ես ինձ վրա վերցրել եմ պատասխանատվություն՝ գնալ ծանր որոշումների՝ հանուն խաղաղության։ Բայց ծանր որոշումներ չի նշանակում ՀՀ պետական շահերին հակասող որոշումներ։ Մենք այդ որոշումների պետք է գնանք՝ երաշխավորելու Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, տևական կայունությունն ու խաղաղությունը։ Մենք չենք կարող այսօր վերնագրերի ներքո գրենք «խաղաղության պայմանագիր», տակը ստորագրենք, որի արդյունքում 6 տարի հետո նոր պատերազմ կսկսվի։ Մենք ուզում ենք ստորագրել մի թուղթ, որի արդյունքում լիքը մարդ մեզ կքննադատի, լիքը մարդ կհայհոյի, լիքը մարդ «դավաճան» կասի, նույնիսկ կարող է՝ ժողովուրդը որոշի մեզ իշխանությունից հեռացնի։ Էլի գոհ ու շնորհակալ կլինենք, եթե դրա արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը 29 հազար 800 քառակուսի կմ տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն։ Այն որոշումը, որ սա ապահովելու է, ես, շատ հստակ ասում եմ, ստորագրելու եմ։ Ինձ չի հետաքրքրում հետո ինչ կլինի ինձ հետ, ինձ հետաքրքրում է՝ ինչ կլինի հետո Հայաստանի հետ»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ վստահեցրել է, որ Ադրբեջանի հետ որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել և չի պատրաստվում ստորագրման:
«Սիրելի հայրենակիցներ, կոչ եմ անում, խնդրում եմ, հորդորում եմ մանիպուլյացիաների չտրվել: Որեւէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել եւ չի պատրաստվում ստորագրման»,-նշել է վարչապետը:
Նա հավելել է՝ սա տեղեկատվական դիվերսիա է՝ ուղղորդված արտաքին ոչ բարեկամական ուժերի կողմից՝ երկրի դիմադրողականությունը կոտրելու համար:

Речь Пашиняна была искажена и манипулятивно представлена различными СМИ: СНБ
Служба национальной безопасности Армении выступила с заявлением, в котором разъясняет, что речь премьер-министра Никола Пашиняна была искажена и манипулятивно представлена различными СМИ.
«Данным сообщением призываем народ Армении не поддаваться манипулятивным заявлениям и принципиально подтверждаем, что ни один документ не подписан и не готовится к подписанию.
В выступлении премьер-министра говорилось исключительно о готовности подписать документ, обеспечивающий внешнюю безопасность, суверенитет и прочный мир Республики Армения, к чему следует стремиться», - как сообщает Арменпресс, говорится в заявлении СНБ.
Ранее премьер-министр Пашинян заявил в парламенте: «Я взял на себя ответственность идти на трудные решения во имя мира. Но сложные решения не означают решений, противоречащих государственным интересам Армении. Мы должны принять решения, чтобы гарантировать безопасность, прочную стабильность и мир в Республике Армения. Мы не можем сегодня в заголовках написать "мирный договор", и под ним подписать, а в результате через 6 лет начнется новая война.
Мы хотим подписать документ, в результате которого нас многие будут критиковать, многие будут проклинать, многие назовут нас “предателями”, а народ может даже принять решение об отстранении нас от власти. Однако мы будем удовлетворены, если в результате Республика Армения площадью 29 800 квадратных километров получит прочный мир и безопасность. Решение, которое это обеспечит, я говорю очень четко, я подпишу. Меня не интересует, что будет со мной, меня интересует, что будет с Арменией».