Այս պահին Հայաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված հարձակման առնչությամբ մեր երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախորդ օրը՝ կեսգիշերից Հայաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու նախագիծը գտնվում է իմ սեղանին։ Մենք Անվտանգության խորհրդի և այլ ձևաչափերով պարբերաբար գնահատում ենք իրավիճակը և նման որոշում կայացնելու անհրաժեշտությունը։ Քանի այդ որոշումը չենք կայացրել, նշանակում է, որ գտնում ենք, որ նման որոշման անհրաժեշտություն չկա՝ ոչ թե այն պատճառով, որ ագրեսիա չկա, այլ որովհետև դա շատ լուրջ որոշում է, որն ունի մի շարք մեխանիզմներ, որոնք միայն ռազմական բնույթի չեն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ հարկավոր է գնահատել կայացվող որոշումների արդյունավետությունը՝ մի շարք դրվագներում Հայաստանի փորձը հաշվի առնելով։ «Բնականաբար, այդ հարցն օրակարգում է։ Իրադրությունն օրվա մեջ մի քանի անգամ գնահատվում է և ըստ այդմ կայացվում է որոշում»,- հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը։

На данный момент нет необходимости объявлять в Армении военное положение: Пашинян
В связи с совершенным Азербайджаном нападением на суверенную территорию Армении нет необходимости объявлять военное положение в нашей стране. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Накануне, с полуночи, у меня на столе лежал проект объявления военного положения в Армении. Мы регулярно оцениваем ситуацию и необходимость принятия такого решения в рамках Совета безопасности и в других форматах. Если мы не принимали такого решения, значит, мы считаем, что в таком решении нет необходимости, не потому, что нет агрессии, а потому, что это очень серьезное решение, имеющее ряд механизмов, которые имеют не только военный характер», - сказал Пашинян.
Он отметил, что необходимо оценивать эффективность принятых решений, учитывая опыт Армении в ряде эпизодов. «Естественно, этот вопрос стоит на повестке дня. Несколько раз в день оценивается ситуация и принимается соответствующее решение», - заявил премьер-министр Армении.