Այս պահին Հայաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված հարձակման առնչությամբ մեր երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախորդ օրը՝ կեսգիշերից Հայաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու նախագիծը գտնվում է իմ սեղանին։ Մենք Անվտանգության խորհրդի և այլ ձևաչափերով պարբերաբար գնահատում ենք իրավիճակը և նման որոշում կայացնելու անհրաժեշտությունը։ Քանի այդ որոշումը չենք կայացրել, նշանակում է, որ գտնում ենք, որ նման որոշման անհրաժեշտություն չկա՝ ոչ թե այն պատճառով, որ ագրեսիա չկա, այլ որովհետև դա շատ լուրջ որոշում է, որն ունի մի շարք մեխանիզմներ, որոնք միայն ռազմական բնույթի չեն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ հարկավոր է գնահատել կայացվող որոշումների արդյունավետությունը՝ մի շարք դրվագներում Հայաստանի փորձը հաշվի առնելով։ «Բնականաբար, այդ հարցն օրակարգում է։ Իրադրությունն օրվա մեջ մի քանի անգամ գնահատվում է և ըստ այդմ կայացվում է որոշում»,- հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը։

No need to declare martial law at this moment - Armenian PM
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. At this moment, there is no need to declare a martial law in Armenia over the Azerbaijani attack, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Q&A session in the Parliament.
“The draft on declaring a martial law in Armenia is on my table since midnight, the day before. We are regularly assessing the situation within the Security Council and other formats, as well as the necessity of making such a decision. As long as we have not adopted that decision, it means that we find that there is no need for that, not because there is no aggression, but because it’s a very serious decision which has a number of mechanisms which are not of military nature only”, he said.
He stated that it is necessary to assess the efficiency of the decisions being made, by taking into account Armenia’s experience in several episodes. “Of course, that issue is on the agenda. The situation is being assessed several times a day and a decision is being made accordingly”, he added.