ԵՄ-ում գազի գները տասնապատիկ աճել են մինչ համավարակը եղած շրջանի համեմատությամբ. ԵՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության երկրներում գազի գները 10 անգամ ավելացել են այն մակարդակի համեմատությամբ, որը գոյություն ուներ մինչեւ համավարակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 14-ին հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը՝ Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի նստաշրջանում հանդես գալով Միության վիճակի մասին ամենամյա ծրագրային ճառով: Հեռարձակումը վարելէ Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«Գազի գներն ավելի քան 10 անգամ աճել են մինչ համավարակը եղած շրջանի համեմատությամբ: Բայց եվրոպացիները խիզախորեն են պատասխանում այս իրադրությանը»,- ասել Է ֆոն դեր Լյայենը:
«Անցյալ տարի ռուսական գազը կազմում Էր մեր ներմուծման 40 տոկոսը: Այսօր այդ թիվը նվազել Է մինչեւ 9 տոկոս: Ի հավելումն կլիմայական ճգնաժամը լրջորեն ճնշում Է մեր հաշիվների վրա: Տապի ալիքները մեծացնում են Էներգիայի պահանջարկը: Երաշտները հարվածում են հիդրո- եւ ատոմային Էլեկտրակայաններին»,- ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը :

В ЕК заявили, что цены на газ в ЕС выросли в 10 раз по сравнению с периодом до пандемии
Цены на газ в странах Евросоюза увеличились в 10 раз по сравнению с уровнем, который существовал до пандемии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявила в среду глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, выступая на сессии Европарламента в Страсбурге со своей ежегодной программной речью о состоянии сообщества. Трансляцию вела пресс-служба ЕК.
"Цены на газ выросли более чем в 10 раз по сравнению с периодом до пандемии. Но европейцы отважно отвечают на эту ситуацию", - сказала фон дер Ляйен.
"В прошлом году российский газ составлял 40% нашего импорта. Сегодня эта цифра снизилась до 9%. Вдобавок климатический кризис серьезно давит на наши счета. Волны жары увеличивают спрос на энергию. Засухи бьют по гидро и атомным электростанциям", - сказала она.