ԱՀԿ-ում հայտնել են Եվրոպայի 17 մլն բնակիչների մոտ հետքովիդային համախտանիշի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 17 միլիոն մարդ Եվրոպայի տարածաշրջանի 53 երկրնեում լոնգ-քովիդ (հետքովիդային համախտանիշ) Է տարել համավարակի առաջին երկու տարում: Մայր ցամաքի միլիոնավոր բնակիչներ, հնարավոր Է, ստիպված կլինեն դրանով ապրելու երկար տարիներ, ասված Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի՝ սեպտեմբերի 13-ին հրապարակված մամուլի տեղեկագրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փորձագետների գնահատումներով՝ 2020 – 2021 թվականներին հետքովիդային համախտանիշի դեպքերի քանակն աճել Է 307 տոկոսով, ինչը պայմանավորված Է 2020 թվականի վերջից եւ 2021 թվականի ընթացքում COVID-19-ի հաստատված ախտորոշումների ակտիվ աճով: Ըստ որում հետքովիդային համախտանիշի հավանականությունը կանանց մոտ կրկնակի բարձր Է, քան տղամարդկանց մոտ: Բացի դրանից, դրա հավանականությունն Էապես աճում Է COVID-19-ի ծանր ընթացքի դեպքում, որը հոսպիտալացում Է պահանջում. կանանց մոտ երեք դեպքից մեկի եւ տղամարդկանց մոտ հինգ դեպքից մեկի ժամանակ:
«Թեեւ շատ բան դեռ պետք Է իմանալ հետքովիդային համախտանիշի մասին, հատկապես այն մասին, թե ինչպես Է դա դրսեւորվում բնակչության պատվաստված եւ չպատվաստված խմբերի մոտ եւ ինչպես Է ազդում կրկնական վարակման վրա, այդ տվյալները մատնանշում են անալիզի, լրացուցիչ ներդրումների, այն մարդկանց մեծ աջակցության եւ նրանց հետ մեծ համերաշխության սուր անհրաժեշտությունն, ովքեր տանում են այդ հիվանդությունը»,- բերված Է հաղորդագրության մեջ ԱՀԿ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեի խոսքը: Կազմակերպությունը բոլոր երկրներին կոչ Է անում բացառիկ լրջորեն վերաբերվել այդ վիճակին եւ շտապ կարգով ներդրումներ կատարել դրա հետազոտության, բուժման եւ վերականգնման բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ВОЗ сообщили о постковидном синдроме у 17 млн жителей Европы
Около 17 млн человек в 53 странах Европейского региона перенесли лонг-ковид (постковидный синдром) в первые два года пандемии. Миллионам жителей континента, возможно, придется жить с ним долгие годы, как передает Арменпресс, об этом говорится в опубликованном во вторник пресс-релизе Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
По оценкам экспертов, количество случаев постковидного синдрома в 2020-2021 годах выросло на 307%, что обусловлено активным ростом подтвержденных диагнозов COVID-19 с конца 2020 года и на протяжении 2021 года. При этом вероятность постковидного синдрома у женщин вдвое выше, чем у мужчин.
Помимо этого, вероятность его существенно возрастает при тяжелом течении COVID-19, требующем госпитализации: в одном из трех случаев у женщин и в одном из пяти у мужчин.
"Хотя многое еще предстоит узнать о постковидном синдроме, особенно о том, как он проявляется у вакцинированных и невакцинированных групп населения и как влияет на повторное заражение, эти данные указывают на острою потребность в дополнительном анализе, дополнительных инвестициях, большей поддержке и большей солидарности с теми, кто переносит это заболевание", - приводятся в сообщении слова директора Европейского регионального бюро ВОЗ Ханса Клюге.
Организация призывает все страны исключительно серьезно отнестись к этому состоянию и срочно начать инвестировать в его исследование, лечение и реабилитацию.