Գյումրիում տրանսպորտի երթուղիների թիվը կնվազի
ԳՅՈՒՄՐԻ,11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում երթուղիների թիվը կնվազի՝ գործող 9 երթուղու փոխարեն կլինի 7-ը։ Սակայն, սա չի նշանակում, որ քաղաքի որոշ թաղամասեր դուրս կմնան սպասարկումից. դրանք կսպասարկվեն որոշ ուղղություններ երկարացնելու հաշվին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Գյումրու «Երկխոսություն» մեդիա կենտրոնում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նշեց Գյումրու քաղաքապետարանի տրանսպորտի բաժնի առաջատար մասնագետ Արամ Սարուխանյանը՝ տեղեկացնելով, որ Գյումրիում այս պահին շահագործվում են սուբվենցիոն ծրագրով ձեռք բերված 66 միկրոավտոբուսներից 13-ը։ Դրանք սպասարկում են ամենածանրաբեռնված երթուղիներից մեկը, որը Գյումրու ծայրամասային «Մուշ» թաղամասը կենտրոնին կապող թիվ 25/5 երթուղին է։ Հաջորդը, ամենանայն հավանականությամբ, կլինեն 12 և 24 համարի երթուղիները:
«Այս պահին նոր միկրոավտոբուսներով այն երթուղները կսպասարկվեն, որի փողոցները համեմատաբար բարվոք վիճակում են: Բնականաբար, 66 մեքենան մեր բոլոր երթուղները սպասարկելու համար քիչ է: Գյումրու համայնքապետարանը դիմել է ՀՀ կառավարությանը ևս 25 նոր միկրոավտոբուսներ ստանալու խնդրով»,- նշեց Արամ Սարուխանյանը՝ հավելելով, որ «Կայուն կանաչ զարգացում» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Գյումրի բերել նաև 5 էլեկտրաավտոբուս:
Նոր միկրոավտբուսների աշխատանքը համակարգելու ու քաղաքի նոր երթուղիները սպասարկելու համար Գյումրու քաղաքապետարանին կից ստեղծվել է «Գյումրի ավտոբուս» ՓԲԸ-ն։

Число маршрутов транспорта в Гюмри сократится
Количество маршрутов в Гюмри уменьшится, вместо существующих 9 маршрутов будет 7.Однако это не означает, что некоторые районы города будут отрезаны:они будут обслуживаться путем расширения некоторых направлений. Как передает Арменпресс,об этом в ходе обсуждения в медиа-центре «Диалог» сообщил ведущий специалист транспортного отдела мэрии Гюмри Арам Саруханян, сообщив, что в Гюмри 13 из 66 микроавтобусов, закупленных в рамках программы субсидирования, в настоящее время уже эксплуатируются.Они обслуживают один из самых загруженных маршрутов — маршрут № 25/5, соединяющий окраинный район Гюмри «Муш» с центром.Следующими, скорее всего, будут маршруты 12 и 24.
«В настоящее время новые маршрутки будут обслуживать маршруты по улицам которые находятся в относительно хорошем состоянии.Естественно, 66 машин недостаточно для обслуживания всех маршрутов.Администрация города Гюмри обратилась к правительству РА с просьбой о получении 25 новых микроавтобусов", - сказал Арам Саруханян, добавив, что в рамках проекта "Устойчивое озеленение" в Гюмри планируется привезти также 5 электробусов.
ЗАО «Гюмри автобус» было создано с целью координации работы новых микроавтобусов и обслуживания новых маршрутов города.