Լիզ Թրասը դարձավ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Լիզ Թրասն ստանձնեց Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը: Այդ մասին Է վկայում Եղիսաբեթ Բ թագուհու հետ 47-ամյա քաղաքական գործչի ունկնդրության լուսանկարը, որը տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 6-ին Շոտլանդիայի Բալմորալ դղյակում: Լուսանկարը տարածել Է Բուկինգհեմի պալատը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ ավանդույթի՝ միապետն ընտրյալ վարչապետի հետ հանդիպմանը նրան հանձնարարում Է կազմել կառավարություն: Ավելի վաղ 96-ամյա միապետն ընդունել Է Բորիս Ջոնսոնի պաշտոնաթողությունը, որն այդ պաշտոնն զբաղեցրել Է երեք տարուց փոքր-ինչ ավելի: Նրա հանդիպումը միապետի հետ, որին ներկա Է եղել նաեւ Ջոնսոնի տիկին Քերին, տեւել Է շուրջ 40 րոպե:
Թրասը երրորդ կինն Է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության գլխավորի պաշտոնում՝ Մարգարետ Թեթչերից (նախարարների կաբինետը գլխավորել Է 1979 թվականից մինչեւ 1990 թվականը) եւ Թերեզա Մեյից հետո (2016-ից մինչեւ 2019 թվականը): Նա 56-րդ վարչապետն Է Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ կամ 78-րդը՝ հաշվի առնելով նրանց, ովքեր այդ պաշտոնն զբաղեցրել են մեկ անգամից ավելի: Նորին Մեծության համար, որն սկսել Է գահակալել Ուինսթոն Չերչիլի երկրորդ վարչապետության ժամանակ, Թրասը կդառնա Մեծ Բրիտանիայի կառավարության արդեն տասնհինգերորդ ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лиз Трасс стала премьером Великобритании
Лидер Консервативной партии Лиз Трасс вступила в должность премьер-министра Соединенного Королевства. Об этом свидетельствует фотография с аудиенции 47-летнего политика с королевой Елизаветой II, которая прошла во вторник в замке Балморал в Шотландии. Фото было распространено Букингемским дворцом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По традиции монарх на встрече с избранным премьером поручает ему сформировать правительство. Ранее 96-летний монарх приняла отставку Бориса Джонсона, который занимал этот пост чуть более трех лет. Его встреча с монархом, на которой присутствовала также супруга Джонсона Керри, продлилась около 40 минут.
Трасс - третья женщина во главе британского правительства после Маргарет Тэтчер (возглавляла кабмин с 1979 по 1990 год) и Терезы Мэй (с 2016 по 2019 год). Она является 56-м премьером в истории Великобритании, или 78-м с учетом тех, кто занимал эту должность более одного раза. Для Ее Величества, которая начинала царствование во время второго премьерства Уинстона Черчилля, Трасс станет уже пятнадцатым главой британского правительства.