ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է ահաբեկչությունը Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը դատապարտել Է ահաբեկչական գրոհը Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ, ասված Է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գլխավոր քարտուղարը վճռականորեն դատապարտում Է Քաբուլում գրոհը ՌԴ-ի դեսպանատան անմիջական մերձակայքում»,- նշված Է փաստաթղթում:
Դյուժարիկն ընդգծել Է, որ Գուտերիշը «ցավակցություններ Է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին եւ շուտափույթ ապաքինում Է մաղթում տուժածներին»: ՌԴ-ի ԱԳՆ-ն հայտնել Է, որ սեպտեմբերի 5-ին Քաբուլի ժամանակով 10:50-ին Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանության հյուպատոսական բաժնի մուտքի անմիջական մերձակայքում անհայտ զինյալը գործի Է դրել պայթուցիկ սարք, ինչի հետեւանքով զոհվել են դիվանագիտական ներկայացուցչության երկու աշխատակիցներ, աֆղան քաղաքացիների շրջանում նույնպես կան տուժածներ:
Քաբուլի ոստիկանության մամուլի կենտրոնի պետ Խալիդ Զադրանն իր կողմից հայտնել Է, որ Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանատան մերձակայքում ահաբեկչական գործողության հետեւանքով զոհվել Է վեց մարդ, այդ թվում «Թալիբանի» չորս զինյալներ եւ դեսպանության երկու աշխատակիցներ:
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն ստանձնել են Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ պայթյունի պատասխանատվությունը, հայտնում են արեւմտյան զանգվածային լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով ահաբեկիչների տարածած հայտարարությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Генсек ООН осудил теракт у посольства России в Кабуле
Глава ООН Антониу Гутерриш осудил террористическую атаку у российского посольства в Кабуле․Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU,об этом говорится в заявлении официального представителя генсека Стефана Дюжаррика.
"Генеральный секретарь решительно осуждает атаку в Кабуле в непосредственной близости от посольства РФ", - отмечается в документе.
Дюжаррик подчеркнул, что Гутерриш "выражает соболезнования семьям погибших и желает скорейшего выздоровления пострадавшим".
МИД РФ сообщил в понедельник, что 5 сентября в 10:50 по кабульскому времени в непосредственной близости от входа в консульский отдел посольства России в Кабуле неизвестный боевикпривелв действие взрывное устройство, в результатепогиблидва сотрудника дипмиссии, среди афганских граждан тоже есть пострадавшие.
Начальник пресс-центра полиции Кабула Халид Задран сообщал со своей стороны, что в результате теракта вблизи посольства России в Кабуле погибли шесть человек, в том числе четверо боевиков "Талибан" и два сотрудника посольства.
Боевики террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ)взялина себя ответственность за взрыв возле российского посольства в Кабуле, передают западные СМИ со ссылкой на распространенное террористами заявление.