Մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» երրորդ համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում սեպտեմբերի 2-ին մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» միջազգային համաժողովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն այս տարի անցկացվում է սեպտեմբերի 2-3-ը և արդեն երրորդ տարին է՝ համախմբում է բազմաթիվ երկրներից ժամանած ոլորտի առաջատար մասնագետներին։
«Դատաֆեստ Երևան» համաժողովը նպատակ ունի խթանել Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը՝ Հայաստանի և արտերկրի մասնագետների համար ստեղծելով հարթակ, որտեղ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել, կիսվել իրենց փորձով և նոր կապեր հաստատել։
«Այս տարի նկատվում է մարդկանց ավելի մեծ հոսք, ավելի շատ մարդիկ են հետաքրքրություն ցուցաբերել, կրկնակի շատ մասնակիցներ են գրանցվել: Արհեստական բանականության և տվյալագիտության հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ թափ է առել: Այն նկատելի է դառնում խոսնակների քանակի, ինչպես նաև հովանավոր ընկերությունների քանակի աճից: Անցյալ տարի 3 լսարան էինք հատկացրել ելույթների համար, սակայն այս տարի ունենք 4 լսարան բոլոր ելույթները էլ ավելի հասանելի դարձնելու համար»,- նշել է «Դատաֆեսթ Երևան» համաժողովի համակազմակերպիչ Զավեն Նավոյանը։
Բանախոսների մի մասը արհեստական բանականությամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններից են, մյուս մասը՝ առաջատար մասնագետներ Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Միացյալ Թագավորությունից, ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Իռլանդիայից և այլն։ Համաժողովի շրջանակում ոլորտի առաջատար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են՝ HuggingFace, DeepMind, eBay, NVIDIA և այլն, ներկայացրել են տվյալագիտության, մեքենայական ուսուցման և արհեստական բանականության ոլորտում կատարվող ամենաարդիական հետազոտությունները և տեղի ունեցող զարգացումները։
Համաժողովի ելույթների ձայնագրությունները հրապարակվելու են հաջորդիվ համաժողովի կայքում։
Միջոցառման հովանավորներն են Intent AI, Digitain, PMI Science, Picsart, Portmind, WorldQuant, AimStack, AMD, Krisp, One Market Data, Plat AI, Simply Technologies և Deem Communications ընկերությունները:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են «Դատաֆեսթ Երևան» հասարակական կազմակերպությունն ու Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Զաւէն և Սոնիա Ագեան բնագիտության և ճարտարագիտության ֆակուլտետը։

В Ереване проходит третья конференция по искусственному интеллекту «Датафест Ереван»
2 сентября в 09:40 в Американском университете Армении началась международная конференция по искусственному интеллекту «Датафест Ереван». Как сообщает «Арменпресс», в этом году она пройдет 2-3 сентября. Конференция уже третий год собирает ведущих специалистов отрасли из многих стран мира.
Конференция «Датафест Ереван» направлена на содействие развитию области искусственного интеллекта в Армении, создание площадки для специалистов из Армении и из-за рубежа, где они смогут общаться, делиться опытом и устанавливать новые связи.
«В этом году большой наплыв, уже больше людей проявили интерес, зарегистрировалось в два раза больше участников. Интерес к искусственному интеллекту и к науке о данных резко возрос. Это становится заметно по увеличению количества спикеров, а также количества компаний-спонсоров. В прошлом году мы выделили 3 аудитории для выступлений, в этом году у нас 4 аудитории, чтобы сделать все выступления еще более доступными», - сказал Завен Навоян, соорганизатор «Датафест Ереван».
Часть спикеров из армянских компаний, занимающихся искусственным интеллектом. Часть - ведущие специалисты из Швейцарии, России, Великобритании, США, Польши, Саудовской Аравии, Ирландии и других стран. В рамках конференции представители ведущих организаций отрасли, таких как: HuggingFace, DeepMind, eBay, NVIDIA и др., представят самые современные исследования и текущие разработки в области науки о данных, машинного обучения и искусственного интеллекта.
Записи выступлений на конференции будут опубликованы на сайте конференции.
Спонсорами мероприятия являются Intent AI, Digitain, PMI Science, Picsart, Portmind, WorldQuant, AimStack, AMD, Krisp, One Market Data, Plat AI, Simply Technologies и Deem Communications.
Организаторы конференции- общественная организация «Датафест Ереван» и факультет естественных наук и инженерии Завена и Сонии Агеан Американского университета Армении.