Իրաքում ԱՄՆ-ի դեսպանատանը գործել են օդային տագնապի շչակները. SHAFAQ News
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի լույս 30-ի գիշերն օդային տագնապի շչակներ են գործել ԱՄՆ-ի դեսպանատանը, որը գտնվում Է Բաղդադի կենտրոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Իրաքի SHAFAQ News նորությունների պորտալը: Պորտալի տվյալներով՝ Իրաքի մայրաքաղաքի «կանաչ գոտւմ», որտեղ գտնվում են կառավարական հիմնարկությունները եւ օտարերկրյա պետությունների դեսպանատները, լսվում են պայթյունների ձայներ:
Al Arabiya հեռուստաալիքը հաղորդել Է, որ «կանաչ գոտու» ուղղությամբ արձակվել են հրթիռներ: Ինչպես ճշտել Է պորտաի աղբյուրն արաբական հանրապետության ուժային կառույցներում, «Իրաքի մայրաքաղաքի կանչ գոտին» ենթարկվել Է հրթիռների հարավածի, որոնք արձակվել են համազարկային կարակի հրթիռային համակարգով: Գնդակոծումից գործել են օդային տագնապի շչակները Միայալ Նահանգների դիվանագիտական ներկայացուցչությունում: Լրացուցիչ մանրամասնություններ չեն հայտնում: Գնդակոծման հետեւանքով զոհերի կամ վիրավորների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել:
Օգոստոսի 29-ին շիաների իմամ Մուքթադա աս Սադրի հարյուրավոր կողմնակիցներ, որը հայտարարել Է քաղաքականությունից իր հեռանալու մասին, գրավել են Բաղդադի «կանաչ գոտին», շրջապատել Հանրապետության պալատը եւ մտել շենք: Չնայած ամբողջ երկրում սահմանված պարետային ժամին, մայրաքաղաքում եւ Իրաքի մի քանի տարածաշրջաններում շարունակվում են բախումները: Վերջին տվյալներով՝ մայրաքաղաքի կենտրոնում զինված ընդհարումների ընթացքում զոհվել Է առնվազն 20 մարդ, ավելի քան 300-ը՝ վիրավորվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Air raid sirens go off in US embassy in Iraq
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Air raid sirens went off in the US embassy located in the "green zone" of Baghdad, TASS reports citing SHAFAQ News.
According to the report, explosions are heard in the "green zone," where government buildings and foreign embassies are located. Meanwhile, Al Arabiya reports that rockets were fired at the "green zone."
A security source told Al Arabiya that multiple launch rocket systems were fired at the "green zone," causing the embassy sirens to go off.
No further details are currently available. There were no reports of killed or injured in the strike.
On Monday, hundreds of supporters of Shia imam Muqtada al-Sadr, who announced his decision to quit politics, have occupied Baghdad’s "green zone," where government buildings and foreign embassies are located, surrounded the Republican Palace and entered the building. Despite the nationwide curfew, clashes continue in the capital and a number of regions of Iraq. According to the latest reports, 20 people were killed in armed clashes, and over 300 were injured.