Իրաքում ԱՄՆ-ի դեսպանատանը գործել են օդային տագնապի շչակները. SHAFAQ News
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի լույս 30-ի գիշերն օդային տագնապի շչակներ են գործել ԱՄՆ-ի դեսպանատանը, որը գտնվում Է Բաղդադի կենտրոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Իրաքի SHAFAQ News նորությունների պորտալը: Պորտալի տվյալներով՝ Իրաքի մայրաքաղաքի «կանաչ գոտւմ», որտեղ գտնվում են կառավարական հիմնարկությունները եւ օտարերկրյա պետությունների դեսպանատները, լսվում են պայթյունների ձայներ:
Al Arabiya հեռուստաալիքը հաղորդել Է, որ «կանաչ գոտու» ուղղությամբ արձակվել են հրթիռներ: Ինչպես ճշտել Է պորտաի աղբյուրն արաբական հանրապետության ուժային կառույցներում, «Իրաքի մայրաքաղաքի կանչ գոտին» ենթարկվել Է հրթիռների հարավածի, որոնք արձակվել են համազարկային կարակի հրթիռային համակարգով: Գնդակոծումից գործել են օդային տագնապի շչակները Միայալ Նահանգների դիվանագիտական ներկայացուցչությունում: Լրացուցիչ մանրամասնություններ չեն հայտնում: Գնդակոծման հետեւանքով զոհերի կամ վիրավորների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել:
Օգոստոսի 29-ին շիաների իմամ Մուքթադա աս Սադրի հարյուրավոր կողմնակիցներ, որը հայտարարել Է քաղաքականությունից իր հեռանալու մասին, գրավել են Բաղդադի «կանաչ գոտին», շրջապատել Հանրապետության պալատը եւ մտել շենք: Չնայած ամբողջ երկրում սահմանված պարետային ժամին, մայրաքաղաքում եւ Իրաքի մի քանի տարածաշրջաններում շարունակվում են բախումները: Վերջին տվյալներով՝ մայրաքաղաքի կենտրոնում զինված ընդհարումների ընթացքում զոհվել Է առնվազն 20 մարդ, ավելի քան 300-ը՝ վիրավորվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в посольстве США в Ираке сработали сирены воздушной тревоги
Сирены воздушной тревоги сработали в ночь на вторник в посольстве США, расположенном в центре Багдада. Как передает Арменпресс, об этом сообщил иракский новостной порталSHAFAQ News.
По его данным, в "зеленой зоне" иракской столицы, где располагаются правительственные учреждения и посольства иностранных государств, слышны звуки взрывов. Между тем телеканалAl Arabiyaсообщил, что по "зеленой зоне" были выпущены ракеты.
Как уточнил источник портала в силовых структурах арабской республики, "зеленая зона" иракской столицы подверглась удару ракет, выпущенных из РСЗО. Обстрел привел к срабатыванию сирены воздушной тревоги в американском диппредставительстве.
Дополнительные подробности не приводятся. Информация о жертвах или раненых в результате обстрела не поступала.
В понедельник сотни сторонников шиитского имама Муктады ас-Садра, объявившего о своем уходе из политики, заняли "зеленую зону" Багдада, окружили Дворец республики и вошли в здание. Несмотря на введенный по всей стране комендантский час, в столице и нескольких регионах Ирака продолжаются столкновения. По последним данным, в ходе вооруженных стычек в центре столицы погибли не менее 20 человек, свыше 300 получили ранения.