Պակիստանում մուսոնային անձրևների ու հեղեղումների հետևանքով տուժել է 33 մլն մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մուսոնային անձրևների ու հեղեղների պատճառով Պակիստանում վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում տուժել է ավելի քան 30 միլիոն մարդ, որը կազմում է այդ երկրի բնակչության 15 տոկոսը։ Ավելի քան 900 մարդ մահացել է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Reuters-ին հայտնել է Պակիստանի կլիմայական փոփոխությունների նախարար Շերի Ռեհմանը։
Պակիստանի իշխանություններն արդեն իսկ կոչ են արել միջազգային հանրությանն աջակցել իրենց հեղեղումների հետևանքների վերացման աշխատանքներում։
«33 մլն մարդ տուժել է, անտուն մնացած մարդկանց վերջնական թիվը հստակեցվում է․․․ Պակիստանի հարավը գրեթե ամբողջությամբ ջրի տակ է, մարդիկ տեղափոխվում են ավելի բարձրադիր վայրեր»,- ասել է Ռեհմանը։ Նա ընդգծել է հրատապ կերպով ՄԱԿ-ին դիմելու անհրաժեշտությունը՝ հավելելով, որ հարցը չի վերաբերում միայն մեկ երկրի կամ նահանգի, այլ համարվում է կլիմայական փոփոխություններով պայմանավորված աղետ։

YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Historic monsoon rains and flooding in Pakistan have affected more than 30 million people over the last few weeks, the country's climate change minister said on Thursday, calling the situation a "climate-induced humanitarian disaster of epic proportions,” Reuters reports.
Pakistan has urged the international community to help with relief efforts as it struggles to cope with the aftermath of torrential rains that have triggered massive floods since last month, killing more than 900 people.
"33 million have been affected, in different ways; the final homeless figure is being assessed," Climate Change Minister Sherry Rehman told Reuters in a text message.
She added that the southern province of Sindh, hardest hit in the last few days, had requested 1 million tents for affected people.
"South of Pakistan is inundated almost underwater. ... People are going to higher ground," she said.
"Needs assessment is being done, we have to make U.N.’s international flash appeal; this is not the task of one country or one province, it is a climate-induced disaster," she added.
The National Disaster Management Authority (NDMA) said in a report that in the last 24 hours 150 kilometres of roads had been damaged across the country and over 82,000 homes have been partially or fully damaged.