ԵՄ-ի 27 երկրների ԱԳՆ ղեկավարները կքննարկեն ռուսաստանցիների համար այցագրերի հարցի շուրջ միասնական մոտեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարներն օգոստոսի 30-ին Պրահայում կայանալիք ոչ ֆորմալ նիստում կքննարկեն Ռուսաստանի քաղաքացիներին այցագրերի տրման հարցի շուրջ միասնական մոտեցման հարցը: Օգոստոսի 23-ին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ներկայացուցիչ Դանա Սպինանտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ԵՀ-ի ներկայացուցիչը հերթական անգամ ընդգծել Է, որ ԵՄ-ի երկրները պետք Է պահպանեն միջազգային իրավունքը եւ այցագրեր տան առնվազն եվրոպացի քաղաքացիների ընտանիքների անդամներին, լրագրողներին, այլախոհներին, հումանիտար աշխատողներին:
Օգոստոսի 22-ին ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել Է, որ հավանություն չի տալիս Միությունում բոլոր ռուսաստանցներին այցագրեր տալու արգելքի սահմանման գաղափարին: Ավելի վաղ Ֆինլանդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտարարել Է սեպտեմբերի 1-ից ռուսաստանցիներին տրվող տուրիստական այցագրերի կրճատման մասին՝ ներկայիս թվի համեմատությամբ 10 անգամ:
Էստոնիայի իշխանությունները հինգշաբթի օրվանից դադարեցրել են շենգենյան այցագրերով ռուսաստանցի քաղաքացիների մուտքը երկիր, որոնք տրվել են Էստոնիայի հյուպատոսական հիմնարկությունների կողմից: Ռուսաստանցիների համար շենգենյան այցագերի տրման հարցում սահմանափակումներ են մշակվում նաեւ բալթյան մյուս երկրներում: ԵՄ-ի առաջատար երկրները, մասնավորապես Գերմանիան, առայժմ զգուշությամբ են քննարկում այդ միջոցի ընդունման հնարավորությունը, քանի որ այդ արգելքը կարող Է դառնալ այն բանի հավաստումը, թե Եվրամիության պատժամիջոցները նպատակաուղղված են ոչ թե Ռուսաստանի ղեկավարության, այլ ամբողջ երկրի եւ դրա ժողովրդի դեմ:
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ընդգծել Է, որ դժվարությամբ կարող Է պատկերացնել ռուսաստանցիներին շենգենյան այցագրերի տրման դադարեցումը: Գերմանիայի դաշնային կառավարության ներկայացուցիչը Bild հրատարակությանը հայտարարել Է, որ Շոլցը «հավանություն չի տալիս այդ ընդհանուր արգելքի սահմանմանը», բայց «հասկանում Է» այդ հարցի շուրջ «քննարկումները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Главы МИД 27 стран ЕС обсудят 30 августа единый подход по вопросу виз для россиян
Министры иностранных дел 27 стран Евросоюза на неформальном заседании 30 августа в Праге обсудят единый подход по вопросу выдачи виз гражданам России. Как передает Арменпресссо ссылкой на Тасс, об этом сообщила во вторник на пресс-конференции в Брюсселе представитель Еврокомиссии (ЕК) Дана Спинант.
Отвечая на вопросы журналистов, представитель ЕК в очередной раз подчеркнула, что страны ЕС должны соблюдать международное право и выдавать визы как минимум членам семей европейских граждан, журналистам, диссидентам, гуманитарным работникам.
В понедельник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что не поддерживает идею введения в сообществе запрета на выдачу виз всем россиянам.
Ранее финское внешнеполитическое ведомство объявило о сокращении количества выдаваемых россиянам туристических виз с 1 сентября в 10 раз по сравнению с нынешним числом. Власти Эстонии прекратили с четверга пропуск в страну российских граждан с шенгенскими визами, выданными эстонскими консульскими учреждениями. Ограничения в выдаче шенгенских виз для россиян также разрабатываются в других балтийских странах.
Ведущие государства ЕС, в частности Германия, пока с осторожностью рассматривают возможность принятия этой меры, поскольку такой запрет может стать подтверждением того, что санкции Евросоюза направлены не против руководства России, а против всей страны и ее народа. Канцлер Германии Олаф Шольц подчеркивал, что с трудом может представить прекращение выдачи шенгенских виз россиянам. Представитель федерального правительства ФРГ заявил изданию Bild, что Шольц "не поддерживает введение такого общего запрета", но "понимает дебаты" по этому вопросу.