Սեուլը դեմ է ԿԺԴՀ-ում փոփոխությունների համար ուժի կիրառմանը. Հարավային Կորեայի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը օգոստոսի 17-ին հայտարարել Է, որ Սեուլը չի կարող ԿԺԴՀ-ին անվտանգության երաշխիքներ տալ, բայց ինքը չի ցանկանում, որպեսզի Հյուսիսային Կորեայում ստատուս քվոն փոխվի ուժային մեթոդներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում են հարավկորեական ԶԼՄ-ները:
«Երաշխավորել ռեժիմի անվտանգությունը՝ դա այն չԷ, ինչը կարող Է անել Կորեայի Հանրապետության կառավարությունը: Բայց ո՛չ ես, ո՛չ Կորեայի Հանրապետության կառավարությունը չենք ցանկանում, որպեսզի Հյուսիսային Կորեայում ստատուս քվոն փոխվի անհիմն կերպով կամ ուժով»,-նա ասել Է մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված Էր պետության ղեկավարի պաշտոնում գտնվելու 100 օրվան:
Ինչպես գրում Է «Ռյոնհափ» գործակալությունը, «դա ընդունվել Է որպես Փհենյանին մեկնած եւս մեկ ձիթենու ճյուղ»: Օգոստոսի 15-ին Յուն Սոկ Յոլը շարադրել Է հյուսիսկորեական տնտեսության զարգացման իր պլանի մանրամասներն այն դեպքում, եթե Փհենյանը քայլեր ձեռնարկի միջուկազերծման ուղղությամբ: Ավելի վաղ առաջարկությունը հնչել Էր ընթացիկ տարվա մայիսին նրա պաշտոնակալման արարողության ճառում:
«Համարձակ նախաձեռնությունը, որով եմ հանդես եմ գալիս, փուլ առ փուլ զգալիորեն կբարելավի Հյուսիսային Կորեայի տնտեսությունը եւ կբարձրացնի նրա ժողովրդի կենսամակարդակը, եթե Հյուսիսը դադարեցնի իր միջուկային ծրագրի զարգացումը եւ ձեռնամուխ լինի միջուկազերծման իրական եւ հիմնավորված գործընթացին»,-հայտարարել Է Յուն Սոկ Յոլը՝ հանդես գալով Կորեայի ազատագրման օրվա առթիվ միջոցառմանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Президент Южной Кореи заявил, что Сеул против применения силы для изменений в КНДР
Президент Южной Кореи Юн Сук Ель заявил в среду, что Сеул не может предоставить КНДР гарантий безопасности, но он не хочет, чтобы статус-кво в Северной Корее менялся силовыми методами.Как передает Арменпресс, об этом сообщают южнокорейские СМИ.
"Гарантировать безопасность режима - это не то, что может сделать правительство Республики Корея. Но ни я, ни правительство Республики Корея не хотим, чтобы статус-кво в Северной Корее был изменен необоснованно или силой", - сказал он на пресс-конференции, посвященной 100 дням пребывания в должности главы государства.
Как пишет агентство "Ренхап", "это было воспринято как еще одна оливковая ветвь, протянутая Пхеньяну". В понедельник Юн Сок Ель изложил детали своего плана по развитию северокорейской экономики в случае, если Пхеньян предпримет шаги по денуклеаризации.
Ранее это предложение прозвучало в его инаугурационной речи в мае текущего года, напоминает агентство.
"Смелая инициатива, с которой я выступаю, поэтапно значительно улучшит экономику Северной Кореи и повысит уровень жизни ее народа, если Север прекратит развитие своей ядерной программы и приступит к подлинному и основательному процессу денуклеаризации", - заявил Юн Сок Ель на мероприятии по случаю Дня освобождения Кореи.