Իրանն ուղակել Է միջուկային գործարքի շուրջ ԵՄ-ի առաջարկության պատասխանը. Al Jazeera
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները Եվրամիությանն (ԵՄ) են ուղարկել միջուկային գործարքի վերականգնման շուրջ առաջարկության պատասխանը: Օգոստոսի 15-ի երեկոյան այդ մասին հաղորդել Է Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով իրանցի պաշտոնյայի, տեղեկացնում Է «Արմենպերս»-ը: Ուղերձի բովանդակությունը չեն հայտնում:
Միեւնույն ժամանակ ISNA գոծակալությունը պնդում Է, որ իրանական կողմի պատասխանը հանձնվել Է ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, որն օգոստոսի սկզբին բանակցությունների մասնակիցներին Է ներկայացրել Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) վերականգնման՝ իր նախագիծը:
Գործակալության աղբյուրի խոսքով՝ Թեհրանն ակնկալում Է Բրյուսելից պատասխանն ստանալ երկու օրվա ընթացքում: Երկուշաբթի օրն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիյանը հայտարարել Է, որ Թեհրանը եվրոպական կողմի առաջարկություններին գրավոր պատասխանը ԵՄ-ից միջուկային գործարքի շուրջ բանակցությունների համակարգող Էնրիկե Մորեին կտա տեղական ժամանակով մինչեւ կեսգիշեր (Երեւանի ժամանակով մինչեւ 23:30-ը):
Օգոստոսի 11-ին The Wall Street Journal թերթը հայտնել Է, որ ԵՄ-ի դիվանագետները կազմել են Իսլամական Հանրապետության հետ միջուկային գործարքի վերականգնման շուրջ փաստաթղթի ավարտուն տեքստի նախագիծը: Այդ տեղեկատվության համաձայն՝ Բրյուսելը Թեհրանին առաջարկել Է զիջումներ այն հետաքննության հարցում, որը վերաբերում Է Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) կողմից հայտնաբերված միջուկային նյութին, որի ծագումն իրանական կողմը չի պարզաբանել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Иран направил ответ на предложения ЕС по ядерной сделке
Власти Ирана направили Евросоюзу (ЕС) ответ на предложения по восстановлению ядерной сделки. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник вечером катарский телеканалAl Jazeeraсо ссылкой на иранского чиновника.
Содержание послания не раскрывается. В то же время агентствоISNAутверждает, что ответ иранской стороны был передан верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю, который в начале августа представил участникам переговоров свой проект соглашения по восстановлению Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД). По словам источника агентства, Тегеран ожидает получить ответ от Брюсселя в течение двух дней.
В понедельник министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян заявил, что Тегеран даст письменный ответ координатору переговоров по ядерной сделке от ЕС Энрике Море на предложения европейской стороны до полуночи по местному времени (22:30 мск).
11 августа газета The Wall Street Journalсообщила, что дипломаты ЕС составили проект финального текста документа по восстановлению ядерной сделки с исламской республикой. Согласно этой информации, Брюссель предложил Тегерану уступки в вопросе расследования, касающегося обнаруженного Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) ядерного материала, происхождение которого иранская сторона не объяснила.