Վիետնամն ԱՄՆ-ին եւ Չինաստանին կոչ Է արել չբորբոքել լարվածությունը Թայվանի նեղուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիետնամը կողմերին կոչ Է անում դրսեւորելու զսպվածություն եւ չբորբոքելու լարվածությունը Թայվանի նեղուցում: Այդ մասին հայտարարել Է արտգործնախարարության տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Լե Թի Թու Հանգը, օգոստոսի 12-ին հաղորդել Է Վիետնամի լրատվական գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հավաստել Է Թավանի հարցի շուրջ Հանոյի հետեւողական դիրքորոշումը, որը, նրա խոսքով, հստակորեն արտացոլված Է համատեղ փաստաթղթերում, որոնք ստորագրվել են Վիետնամի եւ Չինաստանի ղեկավարների բարձր մակարդակով փոխադարձ այցերի ժամանակ: «Անշեղորեն հետեւելով «մեկ Չինաստանի» սկզբունքին՝ Վիետնամը հուսով Է, որ շահագրգիռ կողմերը կդրսեւորեն զսպվածություն, չեն բորբոքի լարվածությունը Թայվանի նեղուցում, ակտիվորեն կնպաստեն խաղաղությանը, կայունությանը, համագործակցությանը եւ զարգացմանը տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում»,- ասել Է Լե Թի Թու Հանգը: Նրա խոսքով՝ թե՛ ԱՄՆ-ը, թե՛ Չինաստանը Վիետնամի կարեւոր գործընկերներն են:
Վաշինգտոնի եւ Պեկինի հարաբերություններն ազդում են խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման վրա գլոբալ մասշտաբով: «Վիետնամը ցանկանում Է, որ երկու երկրները պահպանեն առողջ եւ կայուն հարաբերություններ եւ բոլոր տարաձայնությունները լուծեն երկխոսության միջոցով՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա: Իր կոմից Վիետնամը կշարունակի առաջ տանել հարաբերությունները երկու երկրների հետ, որոնք հիմնված են անկախության, փոխադարձ հարգանքի եւ փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքների վրա՝ ի բարօրություն մարդկանց, հանուն խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում»,- ընդգծել Է ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вьетнам призвал США и Китай не нагнетать напряженность в Тайваньском проливе
Вьетнам призывает стороны проявлять сдержанность и не нагнетать напряженность в Тайваньском проливе. Об этом заявила директор департамента информации и печати МИД Ле Тхи Тху Ханг, сообщило в пятницуВьетнамское информационное агентство,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Официальный представитель внешнеполитического ведомства подтвердила последовательную позицию Ханоя по тайваньскому вопросу, которая, по ее словам, четко отражена в совместных документах, подписанных во время взаимных визитов на высоком уровне вьетнамских и китайских лидеров. "Неуклонно следуя принципу "одного Китая", Вьетнам надеется на то, что заинтересованные стороны будут проявлять сдержанность, не нагнетать напряженность в Тайваньском проливе, активно способствовать миру, стабильности, сотрудничеству и развитию в регионе и во всем мире", - сказала Ле Тхи Тху Ханг.
По ее словам, и США, и Китай являются важными партнерами Вьетнама. Отношения Вашингтона и Пекина влияют на мир, стабильность и процветание в глобальном масштабе. "Вьетнам желает, чтобы две страны поддерживали здоровые и стабильные отношения и разрешали все разногласия посредством диалога, основанного на международном праве. Со своей стороны Вьетнам будет продолжать продвигать отношения с обеими странами, основанные на принципах независимости, взаимного уважения и взаимовыгодного сотрудничества на благо людей, ради мира, стабильности и процветания в регионе и во всем мире", - подчеркнула представитель МИД.