Էստոնիայում որոշել են հանրային տարածքից հանել բոլոր խորհրդային հուշարձանները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի կառավարությունը օգոստոսի 4-ին կայացած նիստում որոշում Է ընդունել հանրային տարածքից խորհրդային հուշարձանները հանելու վերաբերյալ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախարարների կաբինետի նիստում մենք հանգամանորեն քննարկել ենք, թե ինչպես վարվել հանրային տարածքից օկուպացիոն իշխանության սիմվոլիկայով հուշահամալիրները հեռացնելու հարցում: Ըստ գնահատումների, Էստոնիայում դրաց թիվը հասնում Է 200-ից մինչեւ 400-ի: Գլխավորը որոշված Է. կարմիր կոթողները հարկավոր Է վերացնել հանրային տարածքից, եւ մենք դա կանենք ամենակարճ ժամկետներում»,-ասել Է Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել Է. քանի որ հուշարձանները պատկանում են տեղական իշխանություններին, «կոնկրետ ժամանակը եւ կարգը կախված են տեղի իշխանությունների պատրաստակամությունից ու լոգիստիկայից»: Կալլասն առանձնապես կանգ Է առել Ռուսաստանի հետ սահմանակից Նարվա քաղաքում T-34 տանկի հուշարձանի վրա, որտեղ բնակչության 90 տոկոսը ռուսալեզու բնակիչներ են, որոնցից շատերը դեմ են հանդես գալիս տանկի վերացմանը:
Այսպես, օգոստոսի 3-ին եւ լույս օգոստոսի 4-ի գիշերը կոթողի շուրջ նկատել են տասնյակ մարդկանց, որոնք, ոստիկանության տվյալներով, իրենց խաղաղ ու հանգիստ են պահել, բայց կառավարությունը չի բացառում, որ կոթողի հեռացումը կարող Է լարվածություն առաջացնել հասարակության մեջ:
«Ներկայում այդ տանկը պատկանում Է Նարվա քաղաքին: Բայց քանի որ պարզ Է, թե Նարվան ինքը այն չի հանի դրա հետ կապված լարվածություն չառաջանալու կապակցությամբ, պարզ Է, որ կառավարությունը պետք Է պատասխանատվություն ստանձնի ու տեղափոխի ե՛ւ այդ, ե՛ւ մյուս հուշարձանները, որոնք սիմվոլիկ նշանակություն ունեն»,-կարծում Է վարչապետը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Эстонии решили убрать из публичного пространства все советские памятники
Правительство Эстонии на заседании в четверг приняло решение об устранении советских памятников из публичного пространства, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"На заседании кабинета министров мы подробно обсудили, как поступить с удалением мемориалов с символикой оккупационной власти из публичного пространства. По оценкам, в Эстонии их насчитывается от 200 до 400. Главное решено – красные монументы нужно убрать из публичного пространства, и мы сделаем это в кратчайшие сроки", - сказала премьер-министр Эстонии Кая Каллас на пресс-конференции.
Она отметила, что поскольку памятники принадлежат местным властям, "конкретное время и порядок зависят от готовности и логистики местных властей".
Каллас отдельно остановилась на памятнике танку Т-34 в приграничном с Россией городе Нарва, где более 90% населения – русскоговорящие жители, многие из которых выступают против удаления танка.
Так, в среду и в ночь на четверг вокруг монумента были замечены десятки человек, которые, по данным полиции, вели себя мирно и спокойно, но правительство не исключает, что устранение монумента может вызвать напряженность в обществе.
"В настоящее время этот танк принадлежит городу Нарва. Но поскольку ясно, что сама Нарва его не уберет, что в связи с этим возникает напряженность, ясно, что правительство должно принять ответственность на себя и переместить и этот, и другие памятники, имеющие символическое значение", - считает премьер.