Եվրոգոտում գնաճի արագացում, գործազրկության եւ ռեցեսիայի սաստկացում են սպասում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոգոտու երկրներում հոռետեսությամբ են նայում արժութային միության տնտեսական հեռանկարներին՝ սպասելով գնաճի արագացում, ինչպես նաեւ գործազրկության եւ ռեցեսիայի սաստկացում: Այդ մասին են վկայում սպառողական սպասումների հարցման՝ օգոստսի 4-ին տարածված արդյունքները, հարցում, որը հունիսին կատարել Է Եվրոպայի կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Առաջիկա 12 ամսում սպառողներն սպասում են գնաճի արագացում, տնտեսական ռեցեսիայի սաստկացում, ինչպես նաեւ գործազրկության աճ»,- նշված Է փաստաթղթում: Միջին հաշվով հարցման մասնակիցները ելնում են այն բանից, որ գների աճի միջին տեմպերը տարվա ընթացքում կկազմեն շուրջ 5 տոկոս: Նրանք նաեւ տնտեսական անկման մակարդակը գնահատել են եվրոգոտու երկրների համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 1,3 տոկոս, գործազրկությանը՝ աշխատունակ բնակչության 11,5 տոկոս, ճշտել են ԵԿԲ-ում:
Սպառողական սպասումների հարցումը կատարվում Է ամենամսյա հիման վրա ՝ «գնային կայունացման միջոցների ճշտման» նպատակով: Դրան մասնակցում Է 18 տարեկանից բարձր շուրջ 14 հազար մարդ Բելգիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից եւ Նիդեռլանդներից: ԵԿԲ-ի տվյալներով՝ այդ երկրներին Է բաժին ընկնում արժութային միության ՀՆԱ-ի շուրջ 85 տոկոսը եւ դրա բնակչության մոտավորապես 83,8 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В еврозоне ожидают роста инфляции, безработицы и рецессии
В странах еврозоны с пессимизмом смотрят на экономические перспективы валютного союза, ожидая ускорения роста цен, а также усиления безработицы и рецессии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют распространенные в четверг результаты опроса потребительских ожиданий, проведенного Европейским центральным банком (ЕЦБ) в июне.
"В ближайшие 12 месяцев потребители ожидают ускорения инфляции, усиления экономической рецессии, а также роста безработицы", - отмечается в документе. В среднем респонденты исходят из того, что средние темпы роста цен в течение года будут составлять около 5%. Они также оценили уровень экономического спада в 1,3% от ВВП стран еврозоны, безработицы - в 11,5% трудоспособного населения, уточнили в ЕЦБ.
Опрос потребительских ожиданий проводится регулятором на ежемесячной основе в целях "уточнения мер по ценовой стабилизации". В нем участвуют около 14 тыс. человек старше 18 лет из Бельгии, Германии, Испании, Франции, Италии и Нидерландов. По данным ЕЦБ, на эти страны приходится около 85% ВВП валютного союза и примерно 83,8% его населения.