Բայդենն «Ալ Քաիդայի» պարագլխի ոչնչացման գործողությունը համարել է լիովին հաջող
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը կարծում Է, որ Քաբուլում «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության պարագլուխ Այման ազ Զավահիրիի ոչնչացման գործողությունը եղել Է հաջող բոլոր տեսակետներից:
«Շաբաթ օրը (Վաշինգտոնի ժամանակով, հուլիսի 31-ի առավոտյան Քաբուլի ժամանակով – ծանոթ. խմբ.) իմ կարգադրությամբ ԱՄՆ-ը հաղող ավիահարված Է հասցրել Քաբուլում (…) եւ ոչնչացրել «Ալ Քաիդայի» պարագլուխ Այման ազ Զավահիրին»,- ասել Է ԱՄՆի նախագահը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բայդենի խոսքով՝ առաքելությունը եղել Է հաջող:
«Նրա (ազ Զավահիրիի – ծաոթ. խմբ.) ընտանիքի անդամներից ոչ մեկը չի տուժել, քաղաքացիական անձանց թվում կորուստներ չկան: Ես այս նորությունը հայտնում եմ այժմ՝ այն բանի հաստատումից հետո, որ գործողությունը եղել Է լիովին հաջող»,- պարզաբանել Է Բայդենը:
Ինչպես նշել Է Մացյալ Նահանգների ղեկավարը, ազ Զավահիրին ակտիվ մասնակցություն Է ունեցել 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների պլանավորմանը, ինչպես նաեւ եղել Է ուրիշ ահաբեկչական գրոհների կազմակերպիչը, որոնց զոհեր են դարձել ԱՄՆ-ի եւ այլ պետությունների քաղաքացիներ:
«Այժմ արդարադաությունը կատարվեց, եւ ահաբեկիչների այդ պարագլուխն այլեւս չկա»,- արձանագրել Է Բայդենը: Եգիպտացի ազ Զավահիրին «Ալ Քաիդան» գլխավորել Է 2011 թվականին ամերիկացնիների կողմից այդ ցանցի հիմնադիր սաուդացի Ուսամա բեն Լադենի ոչնչացումից հետո:
Ազ Զավահիրին մտնում Էր ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների կողմից առավել ակտիվորեն որոնվող ահաբեկիչների ցուցակի մեջ, նրա գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունների համար Վաշինգտոնն առաջարկում Էր դրամական պարգեւ մինչեւ 25 միլիոն դոլարի չափով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден назвал операцию США по уничтожению главаря "Аль-Каиды" полностью успешной
Американский президент Джо Байден считает, что проведенная США в Кабуле операция по уничтожению главаря террористической организации "Аль-Каида" (запрещена в РФ) Аймана аз-Завахири была успешной во всех отношениях, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В субботу (по вашингтонскому времени, утром 31 июля по кабульскому времени - прим. ТАСС) по моему распоряжению США успешно нанесли авиаудар в Кабуле <...> и уничтожили главаря "Аль-Каиды" Аймана аз-Завахири", - сказал американский президент.
По словам Байдена, миссия была успешной. "Никто из членов его (аз-Завахири - прим. ТАСС) семьи не пострадал, потерь среди гражданских нет. Я делюсь этой новостью сейчас, после подтверждения того, что операция была полностью успешной", - пояснилБайден.
Как отметил американский лидер, аз-Завахири принимал активное участие в планировании терактов 11 сентября 2001 года, а также был организатором других террористических атак, жертвами которых становились граждане США и других государств. "Теперь правосудие свершилось, и этого главаря террористов больше нет", - констатировал Байден.
Египтянин аз-Завахири возглавил "Аль-Каиду" после уничтожения американцами основателя этой сети саудовца Усамы бен Ладена в 2011 году. Аз-Завахири входил в список наиболее активно разыскиваемых спецслужбами США террористов, за сведения о его местонахождении Вашингтон предлагал денежную награду в размере до $25 млн.