ՀԱՊԿ-ին Սերբիայի անդամակցելու հարցը օրակարգում չի եղել. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն անդամակցելու հարցը օրակարգում չի եղել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Անկեղծ ասած, ոչ, այդպիսի հարց օրակարգում չկա»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Կրեմլում հնարավոր համարում են ՀԱՊԿ-ին Սերբիայի անդամակցությունը:
Կոսովոյի հյուսիսում նախօրեին տեղի են ունեցել անկարգություններ՝ կապված սերբական համարներով և փաստաթղթերով մուտքի արգելքի հետ: Արգելքը պետք է ուժի մեջ մտներ օգոստոսի 1-ից։ Կոսովոյի իշխանությունները՝ ԱՄՆ-ի կոչից հետո, մեկ ամսով հետաձգել են սերբական համարներով և փաստաթղթերով մուտքի արգելքը։ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հույս է հայտնել, որ Կոսովոյում լարվածությունը կթուլանա:

В повестке не было вопроса о вступлении Сербии в ОДКБ: Дмитрий Песков
Вопрос о вступлении Сербии в ОДКБ не стоял на повестке дня. Как передает «Арменпресс», «РИА Новости» сообщило, что об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Честно говоря, нет, такого вопроса в повестке дня нет», - сказал Песков, отвечая на вопрос, считает ли Кремль возможным членство Сербии в ОДКБ.
Вчера на севере Косово из-за запрета на въезд с сербскими номерами и документами вспыхнули беспорядки. Запрет должен был вступить в силу с 1 августа. Власти Косово после призыва США запрет на въезд с сербскими номерами и документами отложили на один месяц. Президент Сербии Александр Вучич выразил надежду, что напряженность в Косово спадет.