Արգենտինան, Բրազիլիան եւ Մեքսիկան հրաժարվել են Ուկրաինայում տեղի ունեցող գործողությունները դատապարտելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինան, Բրազիլիան եւ Մեքսիկան հրաժարվել են միանալ Ուկրաինայում տեղի ունեցաղ գործողություններիդատապարտման՝ ամերիկյան երկրների դիրքորոշմանը, հետեւում Է հռչակարգից, որը հուլիսի 28-ին ընդունվել Է Բրազիլիա քաղաքում Ամերիկայի Պաշտպանության նախարարների 15-րդ խորհրդաժողովի (CDMA) արդյունքներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Արգենտինան եւ Բրազիլիան այն սկզբունքներին համապատասխան, որոնցով կարգավորվում Է նրանց միջազգային քաղաքականությունը, ճանաչում են ՄԱԿ-ի դերն այն բանում, ինչ վերաբերում Է միջազգային խաղաղությանը եւ անվանգությանը հասնելուն, եւ այդ կազմակերպությունը համարում են հարթակ, որն ունի համապատասխան լիազորություններ Ուկրաինայում տեղիիրադրությունը լուծելու համար»,- բացատրվում Է փաստաթղթում երկու երկրների դիրքորոշումը:
Մեքսիկան, իր հերթին, կարծում Է, որ Ուկրաինայի իրադրությունը չի գտնվում CMDA-ի իրավասության մեջ եւ միանում Է Արգենտինայի եւ Բրազիլիայի կարծիքին ՄԱԿ-ի դերի վերաբերյալ: Ըստ որում Հայիթին, Գվատեմալան, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Կանադան, Կոլումբիան, Պարագվայը, ԱՄՆը եւ Էկվադորը «կրկին վճռականորեն դատապարտել են» գործողություններն Ուկրաինայում, հետեւում Է փաստաթղթի տեքստից:
Ամերիկայի Պաշտպանության նախարարների խորհրդաժողովը տեղի Է ունենում յուաքանչյուր երկու տարին մեկ անգամ: Ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարների առաջին նման հանդիպումը տեղի Է ունեցել 1995 թվականին ԱՄՆ-ում: Ընդամենը CMDA-ի աշխտանքին մասնակցում են 34 երկրների ներկայացուցիչներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Аргентина, Бразилия и Мексика отказались от осуждения конфликта на Украине
Аргентина, Бразилия и Мексика отказались присоединиться к позиции американских стран по осуждению конфликта на Украине, следует из декларации, принятой в четверг по итогам 15-й Конференции министров обороны Америки (CDMA), которая прошла в Бразилиа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Аргентина и Бразилия в соответствии с принципами, которыми регулируется их международная политика, признают роль ООН в том, что касается достижения международного мира и безопасности, и считают эту организацию площадкой, обладающей соответствующими полномочиями для решения конфликта на Украине", - объясняется в документе позиция двух стран.
Мексика, в свою очередь, полагает, что ситуация на Украине не находится в компетенции CMDA и присоединяется к мнению Аргентины и Бразилии в отношении роли ООН.
При этом Гаити, Гватемала, Доминиканская Республика, Канада, Колумбия, Парагвай, США и Эквадор "вновь решительно осудили" боевые действия на Украине, следует из текста документа.
Конференция министров обороны Америки проходит каждые два года. Первая подобная встреча глав военных ведомств состоялась в 1995 году в США. Всего в работе CDMA принимают участие представители 34 стран.