Իրաքում սուգ Է հայտարարվել Թուրքիայի կողմից գնդակոծման հետեւաքով զոհվածների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի վարչապետ Մուստաֆա ալ Քազիմին հուլիսի 21-ն ազգային սգի օր Է հայտարարել երկրի հյուսիսում թուրքական հրետանու գնդակոծման հետեւանքով զոհվածների հիշատակին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է INA գործակալությունը՝ վկայակոչելով կառավարությաոն հայտարարությունը:
«Վարչապետ Մուստաֆա ալ Քազիմին հուլիսի 21-ին սուգ Է հայտարարել Դահուքի նահանգում տուրիստական առողջավայրերից մեկի թուրքական դաժան ռմբակոծման հետեւանքով զհվածների հիշատակին»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Հուլիսի 20-ին SHAFAQ News պորտալը հայտնել Է, որ Դահուքի նահանգում (մտնում Է Իրաքյան Քրդստանի կազմի մեջ) թուրքական հրետանու կողմից տուրիստական օբյեկտի գնդակոծման հետեւանքով զոհվել Է ինը մարդ, եւս 22-ը՝ վիրավորվել:
Հանրապետության ուժային գերատեսչությունների մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել Է ութ մարդու զոհելու եւ 23-ի վիրավորվելու մասն: Իրաքի կառավարությանը կից Ազգայն անվտանգության խորհուրդը որոշել Է Անկարայից հետ կանչել գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին կոնսուլտացիաների համար: Արտաքին գործերի նախարարութանը հանձարարված Է պատրաստել դոսյե Թուրքիայի կողմից արաբական հանարպետության ինքնիշխանության խախտումների մասին եւ գանգատ ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, կանչել Բաղդադում Թուրքիայի դեսպանին եւ բողոք հայտնել նրան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Ираке объявили траур по погибшим при обстреле со стороны Турции
Премьер-министр Ирака Мустафа аль-Казыми объявил 21 июля днем национального траура по погибшим в результате обстрела турецкой артиллерией на севере страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентствоINAсо ссылкой на заявление правительства.
"Премьер-министр Мустафа аль-Казыми распорядился объявить траур в четверг в память о погибших в результате жестокой турецкой бомбардировки одного из туристических курортов в провинции Дахук", - говорится в заявлении.
В среду порталSHAFAQ Newsсообщил, что в результате обстрела турецкой артиллерией туристического объекта в провинции Дахук (входит в состав Иракского Курдистана) погибли девять человек, еще 22 получили ранения. Пресс-служба силовых ведомств республики информировала о гибели восьми человек и ранении 23.
Совет по национальной безопасности при правительстве Ирака решил отозвать временного поверенного в делах из Анкары для консультаций. Министерству иностранных дел поручено подготовить досье о нарушениях суверенитета арабской республики со стороны Турции и подать жалобу в Совет Безопасности ООН, вызвать турецкого посла в Багдаде и выразить ему протест.