Չինաստանի ավելի քան 900 միլիոն բնակիչներ ենթարկվում են անոմալ տապի ներգործությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի մոտավորապես 1,4 միլիարդ բնակիչներց 900 միլիոնից ավելի մարդ վերջին 30 օրը ենթարկվում Է անոմալ տապի ներգործությանը, ինչպսին չի եղել արդեն ավելի քան 60 տարի: Հուլիսի 14-ին այդ մասին հայտնել Է «Չժունգո սինվենվան լրատվական պորտալը՝ վկայակոչելով ՉԺՀ-ի Պետական կլիմայական կենտրոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պորտաի տվյալներով՝ երկրի մի քանի շրջաններում օդի ջերմաստիճանը գերազանցել Է պատմական ռեկորդը: Մասնավորապես, Հեբեյի հյուսիսային նահանգում այն բարձրացել Է Ցելսիուսի 44 աստիճանից: Ինչպես մեկնաբանել Է իրավիճակը կլիմայական կենտրոնը, XXI դարի սկզբից մեր մոլորակի հյուսիսային կիսագնդում ամառային շրջանի համար բնորոշ Է մթնոլորտային ջերմաստիճանի աճը: Գերատեսչությունն այս առանձնահատկությունը բացատրում Է կլիմայական փոփոխություններով եւ գլոբալ տաքացմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 900 млн жителей Китая испытывают воздействие аномальной жары
Свыше 900 млн человек из примерно 1,4 млрд китайских жителей последние 30 дней испытывают воздействие аномальной жары, какой не было уже более чем 60 лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в четверг информационный портал "Чжунго синьвэньван" со ссылкой на Государственный климатический центр КНР.
По его сведениям, в нескольких районахстраны температура воздуха побила исторический рекорд. В частности, в северной провинции Хэбэй она превысила 44 градуса по Цельсию.
Как прокомментировал ситуацию климатический центр, с начала XXI века для летнего периода в северном полушарии нашей планеты характерен рост атмосферной температуры. Ведомство объясняет эту особенность климатическими изменениями и глобальным потеплением.