Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպանն այցելել է Սյունիքի եւ Վայոց Ձորի մարզեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) դեսպան Ջոն Գալագերը 2022 թ․ հուլիսի 6-8-ն այցելել է Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր՝ ուսումնասիրելու ՄԹ կողմից ֆինանսավորվող մի շարք ծրագրերի արդյունքները, հանդիպելու տեղական իշխանությունների հետ՝ քննարկելու Հայաստանի սահմանամերձ մարզերին ՄԹ-ի կողմից տրամադրվող աջակցությունը և այն խնդիրներն և մարտահրավերները, որոնց լուծմանը Միացյալ Թագավորությունը կարող է օժանդակել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, Ջոն Գալագերն այցելել է Գորիս, Կապան, Մեղրի, Վայք և Եղեգնաձոր քաղաքներ ու հարակից գյուղական համայնքներ, հանդիպել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանի և Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի, ինչպես նաև՝ բրիտանական կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի շահառուների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում դեսպանը քննարկել է Միացյալ Թագավորության շարունակական աջակցությունը Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների տնտեսական դիմակայունությանն ու վերականգնմանը։
Վայքում դեսպան Գալագերը հանդիպել է Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի աշխատակիցների հետ, ովքեր մասնակցել են քոլեջի կողմից տրամադրվող առցանց մասնագիտական կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված վերապատրաստման դասընթացներին: Այս նախաձեռնությանն աջակցել է Միացյալ Թագավորության Հակամարտությունների, կայունության և անվտանգության հիմնադրամը (CSSF): Դեսպանը ներկա է գտնվել նաև տեղի երիտասարդների համար իրականացված ստեղծագործական և բիզնես հմտությունների զարգացման դասընթացների մասնակիցների աշխատանքների ցուցահանդեսին։
Դեսպան Գալագերը նաև հանդիպել է վճարովի աշխատանքային պրակտիկայի մասնակիցների հետ։ Այս նախաձեռնության նպատակն էր վերապատրաստել գործազուրկ անձանց, ներառյալ՝ երիտասարդ կանանց, տեղահանվածներին, վետերաններին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Ծրագիրը նպաստել է տարածաշրջանի խոցելի խմբերի աշխատունակության բարձրացմանը:
Իր հարավային շրջայցի երկրորդ օրը դեսպան Գալագերն այցելել է Գորիսի Կանանց զարգացման «Ռեսուրս կենտրոն»՝ հանդիպելու այն ծնողների և դեռահասների հետ, ովքեր զարգացրել են իրենց հասակակիցներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելու հմտությունները: Նա նաև այցելել է Քարահունջի բարեկարգված ամբուլատորիա։
Շրջայցի վերջին օրը դեսպանն այցելել է Մեղրիի սահմանային անցակետ՝ հանդիպելու մաքսային մարմինների ներկայացուցիչների հետ և քննարկելու ՄԹ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» կողմից ֆինանսավորվող մաքսային վարչարարության զարգացման ծրագրի արդյունքները: Ծրագիրն աջակցել է սահմանը հատող ապրանքների մաքսազերծման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված կարողությունների զարգացմանն ու համակարգերի արդիականացմանը։
Իր եռօրյա այցի ընթացքում դեսպան Գալագերը նաև հնարավորություն է ունեցել ուսումնասիրել աղետների ռիսկի նվազեցման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները՝ Վայքի մանկապարտեզում և Խոտի միջնակարգ դպրոցում տարհանման վարժանքների ցուցադրման, ինչպես նաև «Մեղրու կանանց ռեսուրս կենտրոն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման միջոցով:
Իր հարավային շրջայցի մասին դեսպանն իր թվիթերյան միկրոբլոգում գոհունակություն է հայտնել տարածաշրջանային այցից և Միացյալ Թագավորության կողմից ֆինանսավորող կարևոր ծրագրերից, որոնցից, իր խոսքով՝ կշահի հայ ժողովուրդը:

UK Ambassador to Armenia visits Vayots Dzor and Syunik provinces
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. From 6 to 8 July, UK Ambassador to Armenia John Gallagher visited the Vayots Dzor and Syunik provinces of Armenia to observe the results of several UK Government funded projects, to meet local authorities to highlight the UK’s support to Armenia’s border regions, and to hear first-hand about the issues and challenges that the UK can potentially help to address, the British Embassy Yerevan said on social media.
During the visit, Ambassador Gallagher visited the towns of Goris, Kapan, Meghri, Vayk and Yeghegnadzor and nearby rural communities, met with the Governor of Syunik Robert Ghukasyan, the Governor of Vayots Dzor Ararat Grigoryan, and the Mayor of Goris Arush Arushanyan, as well as beneficiaries of projects supported by the UK Government. In these meetings the Ambassador discussed the UK’s continued support to the economic resilience and recovery of Armenia’s border regions.
In Vayk, Ambassador Gallagher met with staff of Vayots Dzor Regional State College who have attended training courses aimed at improving the quality of the online vocational education provided by the college. This initiative was supported by the UK’s Conflict, Stability and Security Fund (CSSF). The Ambassador also attended an exhibition of works by the participants of creative and business skills training courses provided to local youth.
The Ambassador also met with the participants of paid on-the-job training courses that aimed to reskill and upskill unemployed people in the region such as young women, displaced people, veterans and people with disabilities. This project contributed to an increase in the employability of vulnerable groups in the region.
On the second day of his southern tour, Ambassador Gallagher visited the Goris Women’s Development Support Centre to meet with parents and adolescents who have enhanced their skills to provide psycho-social support to their peers. He also visited a refurbished clinic in Karahunj.
The final day of the tour included a visit to Meghri’s international border crossing point to meet with the customs authorities to discuss the outcomes of the Customs Administration Development project funded by the UK’s Good Governance Fund. The project helped to modernize systems and enhance skills to provide more efficient clearance services for the goods crossing the border.
During his 3-day visit, Ambassador Gallagher also had an opportunity to see improved disaster risk preparations through demonstrations of evacuation exercises at a kindergarten in Vayk and at a secondary school in Khot, as well as through meeting with representatives of the NGO, Women’s Resource Centre of Meghri.
In tweets about his southern trip, the Ambassador expressed his pleasure at visiting the region and the important work supported by the UK that will benefit the people of Armenia. “I will definitely be back!” he declared.