Կիեւում հայտարարել են, որ ամսական 9 մլրդ դոլարի կարիք ունեն Արեւմուտքից բյուջերի պակասուրդի ծածկման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան 9 միլիարդ դոլարի չափով ամենամսյա տնտեսական օգնության կարիք ունի Արեւմուտքի երկրներից բյուջետային ծախսերի ծածկման համար: Այդ մասին հայտարարել Է Էկոնոմիկայի հարցերով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի խորհրդական Օլեգ Ուստենկոն, որի խոսքը հուլիսի 13-ին մեջբերում Է բրիտանական Financial Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հաջորդ ամիսներին մենք պետք Է ստանանք ամսական 9 միլիարդ դոլար 5 միլիարդ դոլարի փոխարեն,- ասել Է նա:- Մենք բոլոր դեպքերում կփորձենք գոյատեւել, բայց առանց մեր դաշնակիցների կողմից ֆինանսական օժանդակության դա կլինի ոչ թե բարդ, այլ գործնականում անհնար»: Ավելի վաղ Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունում հայտնել են, որ պետբյուջեի եկամտային մասը երեք երրորդով համալրված Է վարկերի եւ դրամաշնորհային օգնության հաշվին: Ըստ որում երկրի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել Է, որ Ուկրաինայի բյուջեի պակասուրդը կազմում Է ամսական 5 միլիարդ դոլար: Ապրիլին նա կանխատեսել Էր, որ կարճաժամկետ ապագայում Կիեւին անհրաժեշտ Է ֆինանսական օժանդակություն ամսական 4 – 5 միլիարդ դոլարի չափով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Киеве заявили, что нуждаются в $9 млрд в месяц от Запада для покрытия дефицита бюджета
Украина нуждается в ежемесячной экономической помощи от стран Запада в размере $9 млрд для покрытия бюджетных расходов. Как передает Арменпресс, об этом заявил советник президента Украины Владимира Зеленского по вопросам экономики Олег Устенко, слова которого в среду приводит британская газетаFinancial Times.
"В следующие месяцы мы должны получать $9 млрд ежемесячно вместо $5 млрд, - сказал он. - Мы в любом случае будем пытаться выжить, но без финансовой поддержки со стороны наших союзников это будет не то, что сложно, а практически невозможно".
Ранее в Минфине Украины сообщали, что доходная часть госбюджета на две трети заполнена за счет кредитов и грантовой помощи. При этом премьер-министр страны Денис Шмыгаль заявлял, что бюджетный дефицит Украины составляет $5 млрд ежемесячно. В апреле он прогнозировал, что в краткосрочной перспективе Киеву необходима финансовая поддержка в размере $4-5 млрд в месяц.