Երկիր մոլորակի բնակչության թիվը նոյեմբերին կհաղթահարի 8 միլիարդի սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրի վրա մարդկանց թիվը 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ին կհասնի 8 միլիարդի: Հուլիսի 11-ին այս կանխատեոումն Է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Տնտեսական եւ սոցիալական հարցերի դեպարտամենտը: Նրա գնահատմամբ՝ արդեն 2023 թվականին Հնդկաստանն առաջ կանցնի Չինաստանից եւ կդառնա աշխարհի ամենախտաբնակ երկիրը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դեպարտամենտի կատարած հետազոտությունը ցույց Է տվել, որ անցյալ տարի աշխարհի բնակչության աճի տեմպերը ցածր Էին մեկ տոկոսից 1950 թվականին վիճակագրություն վարելու սկզբից ի վեր առաջին անգամ: Ընթացիկ տարում սպասվում Է 0,8 տոկոս ցուցանիշ: Մասնագետների հաշվարկների համաձայն՝ հաջորդ սահմանը՝ 8,5 միլիարդը, կհաղթահարվի 2030 թվականին:
Այս հարյուրամյակի 80-ական թվականներին սպասվում Է Երկրի վրա բնակչության թվի առավելակետը՝ 10,4 միլարդ մարդ, այնուհետեւ ցուցանիշն այդ մակարդակում կմնա մինչեւ 2100 թվականը, ենթադրում են փաստաթղթի հեղինակները: Բնակչության շարունակվող աճը, նրանց կարծիքով, պայմանավորված Է առաջին հերթին զարգացող երկրներում բարձր ծնելիությամբ: Ենթադրվում Է, որ բնակչության ընդհանուր աճի կեսից ավելին բաժին Է ընկնում ութ երկրների. Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությանը, Եգիպտոսին, Եթովպիային, Հնդկաստանին, Նիգերիային, Պակիստանին, Ֆիլիպիններին եւ Տանզանիային: Հուլիսի 11-ին նշվում Է Ազգաբնակության համաշխարհային օրը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ 1999 թվականին Երկրի վրա ապրում Էր 6 միլիարդ մարդ, 2011-ին՝ 7 միլիարդ, 2021-ին մոլորակի վրա մարդկանց քանակը գերազանցել Է 7,9 միլարդի նշագիծը: Նման սրընթաց աճը բացատրվում Է «այն մարդկանց թվի ավելացմամբ, որոնք ապրում են մինչեւ վերարտադրողական տարիքը, ծնելիության մակարդակներում փոփոխություններով, ուրբանիզացիայի աճով, միգրացիայի արագացմամբ»:
Այսօր մոլորակի ամենախտաբնակ տարածաշրջանն Ասիան Է, այնտեղ Է բնակվում 4,7 միլիարդ մարդ՝ Երկրի բնակիչների ավելի քան կեսը: Աֆրիկայում ապրում Է 1,4 միլիարդ մարդ, Եվրոպայում՝ շուրջ 748,5 միլիոն, Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկրներում՝ 665 միլիոն, Հյուսիսային Ամերիկայում՝ 373 միլիոն, Օվկիանայում՝ 43,8 միլիոն: Ամենամարդաշատ պետությունների՝ Չինաստանի (1,41 միլիարդ մարդ) եւ Հնդկաստանի (1,37 միլիարդ) քաղաքացիների թիվը կազմում Է մոլորակի բնակիչների ընդհանուր քանակի 35 տոկոսը:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ աշխարհում կյանքի միջին տեւողությունը 2020 թվականին կազմել Է 73 տարի (ամենաբարձրը՝ 85՝ Հոնկոնգում, ամենացածրը՝ 54, Կենրոնաֆրիկյան Հանրապետությունում): Բացի դրանից, փոխվում Է բնակչության տարիքային կառուցվածքը: Այսօր տարեց մարդիկ կազմում են ամենաարագ աճող տարիքային խումբն աշխարհում. եթե 1950-ական թվականներին 60 տարեկանից բարձր մարդիկ կազմում Էին բնակչության ընդհանուր թվաքանակի 8 տոկոսը (մոտավորապես 400 միլիոն), ապա այսօր դա 10 տոկոսն Է (մոտավորապես 747,2 միլիոն): Ըստ կանխատեսումների՝ 2050 թվականին այդ ցուցանիշը կարող Է աճել մինչեւ 22 տոկոս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Численность населения Земли в ноябре преодолеет рубеж в 8 млрд
Число людей на Земле достигнет 8 млрд 15 ноября 2022 года. Такой прогноз был представлен в понедельник Департаментом по экономическим и социальным вопросам ООН,передает Арменпресс.
По его оценкам, уже в 2023 году Индия обгонит Китай и станет самой густонаселенной страной мира. Проведенное департаментом исследование показало, что в прошлом году темпы прироста мирового населения оказались ниже одного процента впервые с начала ведения статистики в 1950 году. В текущем году ожидается показатель 0,8%. Согласно подсчетам специалистов, следующий рубеж - 8,5 млрд человек - будет пройден в 2030 году. В 80-х годах нынешнего столетия ожидается пик численности населения на Земле - 10,4 млрд человек, потом показатель будет оставаться на этом уровне до 2100 года, предполагают авторы документа.
Продолжающийся рост населения обусловлен, по их мнению, в первую очередь высокой рождаемостью в развивающихся странах. Предполагается, что больше половины от общего прироста населения придется на восемь стран: Демократическую Республику Конго, Египет, Эфиопию, Индию, Нигерию, Пакистан, Филиппины и Танзанию.
11 июля отмечается Всемирный день народонаселения. По данным ООН, в 1999 году на Земле насчитывалось 6 млрд человек, в 2011 году - 7 млрд, а в 2021 году количество людей на планете превысило отметку 7,9 млрд. Такой стремительный рост объясняется "увеличением числа людей, доживших до репродуктивного возраста, изменениями в уровнях рождаемости, ростом урбанизации, ускорением миграции".
Сегодня самым густонаселенным регионом планеты является Азия, там проживают 4,7 млрд человек, более половины жителей Земли. В Африке живут 1,4 млрд человек, в Европе - около 748,5 млн, в странах Латинской Америки и Карибского бассейна - 665 млн, в Северной Америке - 373 млн, в Океании - 43,8 млн. Численность граждан самых населенных государств - Китая (1,41 млрд человек) и Индии (1,37 млрд) - составляет 35% общего количества жителей планеты. По сведениям Всемирного банка, средняя продолжительность жизни в мире в 2020 году составила 73 года (самая высокая - 85 - в Гонконге, самая низкая - 54 - в Центрально-Африканской Республике). Кроме того, меняется возрастная структура населения. Сегодня пожилые люди составляют самую быстрорастущую возрастную группу в мире: если в 1950-е годы люди старше 60 лет составляли 8% общей численности населения (примерно 400 млн), то сегодня это 10% (примерно 747,2 млн). По прогнозам, к 2050 году этот показатель может вырасти до 22%.