Բայդենը մտադիր Է 100 միլիոն դոլար տրամադրել Պաղեստինի հիվանդանոցներին. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը պլանավորում Է Արեւելյան Երուսաղեմում գտնվող պաղեստինյան հիվանդանոցներին 100 միլիոն դոլարի չափով օգնություն տրամադրելու մասին այս շաբաթ իր մերձավորարեւելյան շրջագայության ժամանակ: Հուլիսի 10-ին այդ մասին հայտնել Է Axios պորտալը՝ վկայակոչելով իսրայելական աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմեպրես»-ը:
Բայդենի վարչակազմն այս քալը դիտում Է որպես Մերձավոր Արեւելք Միացյալ Նահանգների նախագահի այցի գլխավոր արդյունքը պաղեստինցիների համար: Պորտալի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի ղեկավարությունը դիմել Է Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ), Կատարի եւ Իսրայելի իշխանություններին նույնպես հիվանդանոցներին ֆինանսական օգնություն ցույց տալու խնդրանքով: Ավելի վաղ Պաղեստինի բուժհիմնարկներին օգնելու պատրաստակամություն Է հայտնել ԱՄԷ-ն՝ 25 միլիոն դոլար նվիրաբերելով «Մաքասեդ» հիվանդանոցին: Մյուս երկրները դեռեւս չեն արձագանքել Բայդենի խնդրանքին:
Ինչպես հաղորդում Է Axios-ը, ԱՄՆ-ի նախագահն այս կերպ փորձում Է Պարսից ծոցի այդ երկրներին ներգրավել ավելի ակտիվ մասնակցության մերձավորաեւելյան խնդրի կարգավորմանը: Բացի դրանից, Միացյալ Նահանգների վարչակազմը հուսով Է, որ «տարածաշրջանում իրադրությունը կսկսի փոխվել, իսկ Իսրայելի եւ արաբական երկրների միջեւ հարաբերությունների նորմալացումն օգուտ կբերի պաղեստինցի ժողովրդին»: Բայդենը հուլիսի 13-ից մինչեւ 16-ը կկատարի մերձավորարեւելյան շրջագայություն, որի ընթացքում կայցելի Իսրայել, Հորդանան գետի արեւմտյան ափ եւ Սաուդյան Արաբիա:
Ինչպես հայտարարել են Վաշինգտոնի վարչակազմում, նա պլանավորում Է հանդիպել տարածաշրջանում եւ դրա սահմաններից դուրս գտնվող երկրներից մոտավորապես «մեկ տասնյակ պաշտոնակիցների» հետ: Բայդենի այցն Իսրայել պլանավորված Է հուլիսի 13-ին եւ 14-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Байден намерен выделить $100 млн больницам в Палестине
Президент США Джо Байден планирует объявить о выделении помощи в размере $100 млн палестинским больницам, расположенным в Восточном Иерусалиме, во время своего ближневосточного турне на этой неделе. Как передает Арменпресс, об этом в воскресенье сообщил порталAxiosсо ссылкой на израильские источники.
Администрация Байдена рассматривает данный шаг как главный итог визита американского президента на Ближний Восток для палестинцев. По сведениям портала, руководство США обратилось к властям Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара и Израиля с просьбой также оказать финансовую помощь больницам. Ранее готовность помочь палестинским медучреждениям выразили ОАЭ, пожертвовав $25 млн больнице "Макассед". Другие страны еще не откликнулись на просьбу Байдена. Как передает Axios, президент США таким образом пытается привлечь эти страны Персидского залива к более активному участию в ближневосточном урегулировании.
Кроме того, американская администрация надеется, что "ситуация в регионе начнет меняться, а нормализация отношений между Израилем и арабскими странами принесет пользу палестинскому народу".
Байден совершит с 13 по 16 июля ближневосточное турне, в ходе которого посетит Израиль, Западный берег реки Иордан и Саудовскую Аравию. Как заявили в вашингтонской администрации, он планирует встретиться примерно с "десятком коллег" из стран, расположенных в регионе и за его пределами. Визит Байдена в Израиль запланирован на 13 и 14 июля.