Իռլանդիայի վարչապետը ժամանել Է Կիեւ. RTլ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իռլանդիայի վարչապետ Միխոլ Մարտինն այցով ժամանել Է Կիեւ, որտեղ հանդիպում կունենա Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմր Զելենսկիի հետ: Հունիսի 6-ին այդ մասին հաղորդել Է RTլ հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում Է, որ Ուկրաինա իր առաջին այցի ընթաքում Մարտինը նաեւ այցելել Է Կիեւի մարզի Բորոդյանկա քաղաք, «Անտոնով» ավիաշինական ընկերության օդաթռիչքարան Գոստոմելում, ինչպես նաեւ Բուչու, որտեղ մարտեր են մղվել Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության առաջին շաբաթներին: Իռլանդիայի իշխանություններն ընդհանուր առմամբ շուրջ 25 միլիոն եվրո են տրամադրել Ուկրաինային հումանիտար օգնություն ցույց տալու համար: Փետրվարի վերջից Իռլանդիա Է ժամանել ավելի քան 36 հազար փախստական Ուկրաինայից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: премьер-министр Ирландии прибыл в Киев
Премьер-министр Ирландии Михол Мартин прибыл с визитом в Киев, где проведет встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщил телеканалRTÉ.
Отмечается, что в ходе своего первого визита на Украину Мартин также посетил город Бородянка в Киевской области, аэродром авиастроительной компании "Антонов" в Гостомеле, а также Бучу, где велись бои в первые недели российской специальной военной операции.
Ирландские власти предоставили в общей сложности около €25 млн на оказание гуманитарной помощи Украине. С конца февраля в Ирландию прибыли более 36 тыс. беженцев с Украины.