ԵՄ երկրները լիակատար կոնսենսուսի են հասել Ուկրաինային թեկնածուի կարգավիճակ տալու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եվրոպական միության երկրները լիակատար կոնսենսուսի են հասել Ուկրաինային Եվրամիության անդամության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարության եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Կլեման Բոնը: Տեղեկությունը փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի» լրատվական գործակալությունը:
Հունիսի 17-ին Եվրահանձնաժողովը դրական եզրակացություն էր տվել Եվրոպական խորհրդին Ուկրաինային և Մոլդովային ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու վերաբերյալ: Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ողջունել էր Եվրահանձնաժողովի այդ որոշումը՝ ասելով, որ դա առաջին քայլն է դեպի ԵՄ անդամակցում:
Ուկրաինայի նախագահը ստորագրել էր Ուկրաինայի հայտը Եվրոպական միությանը անդամակցելու վերաբերյալ ռուսական ռազմական հատուկ գործողության սկսվելուց օրեր անց՝ 2022 թ. փետրվարի 28-ին:

YERERVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The countries of the European Union have reached a full consensus on granting Ukraine the status of a candidate for EU membership, ARMENPRESS reports, citing Ria Novosti, Minister of State for European Affairs at French Foreign Ministry ClémentBeaune said.
On June 17, the European Commission gave a positive conclusion on granting Ukraine and Moldova EU candidate status. Ukrainian President Volodymyr Zelensky welcomed the European Commission's decision, saying it was the first step towards EU membership.
The President of Ukraine signed Ukraine's application for membership in the European Union a few days after the start of the Russian special military operation on February 28, 2022.