ԱՀԿ-ն խորհրդակցություն կանցկացնի կապիկի ծաղիկի վիրուսի վտանգը գնահատելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը շտապ խորհրդակցություն կանցկացնի՝ քննարկելու, թե արդյոք մարդկանց շրջանում տարածվող կապիկի ծաղիկի վիրուսը վտանգ է ներկայացնում հանրային առողջության համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Նախատեսվում է, որ հանդիպումը կկայանա հունիսի 23-ին։
Տարեսկզբից գրանցվել է կապիկի ծաղիկով վարակման 1,6 հազար դեպք, ևս 1,5 հազար մարդ կասկածի տակ է։ Վարակվածներից 72-ը մահացել է: Ընդհանուր առմամբ, վիրուսը հայտնաբերվել է 39 երկրներում։
Վիրուսը առաջին անգամ հայտնաբերվել է կապիկների մոտ 1958 թվականին, իսկ մարդկանց մոտ՝ 1970 թվականին։
Կապիկի ծաղիկը հազվագյուտ վարակիչ հիվանդություն է, որն առավել տարածված է Կենտրոնական և Արևմտյան Աֆրիկայի հեռավոր շրջաններում: Դրա ախտանշաններն են՝ սրտխառնոց, ջերմությունը, ցանը, քորը և մկանային ցավերը։

The WHO will hold a consultation to assess the risk of monkeypox virus
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. The World Health Organization (WHO) will hold an emergency meeting to discuss whether the monkeypox virus poses a threat to public health, ARMENPRESS reports "Interfax" informs.
The meeting is scheduled for June 23.
Since the beginning of the year, 1.6 thousand cases of infection with monkeypox virus have been registered, 1.5 thousand people are under suspicion. 72 of the infected died. In total, the virus has been detected in 39 countries.
The virus was first found in monkeys in 1958 and in humans in 1970.
Monkey pox is a rare infectious disease that is most common in remote areas of Central and West Africa. Symptoms include nausea, fever, rash, itching, and muscle aches.