ԱՄՆ-ում բենզինի գինը հասել է պատմական առավելագույնի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում բենզինի միջին արժեքը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 5 դոլարը մեկ գալոնի դիմաց (3,78 լիտր):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով գազալցակայանների գների ագրեգատոր GasBuddy ընկերության՝ հունիսի 10-ին հրապարակած տվյալները։
«Ամենասարսափելին այն է, որ պահանջարկը չի արձագանքում բենզինի գների կտրուկ աճին, ինչը նշանակում է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում գների աճի մեծ հավանականություն կա», - ասում է GasBuddy-ի վառելիքի շուկայի վերլուծության ղեկավար Պատրիկ Դե Հաանը:
Որպես գնի բարձրացման պատճառներ ընկերության վերլուծաբանները նշում են համաշխարհային շուկաներում նավթի գների աճը, վերամշակման հզորության նվազումը, ինչպես նաև Ուկրաինայում՝ Ռուսաստանի իրականացրած հատուկ գործողությունը, որը հանգեցրեց համաշխարհային առաջարկի նվազման և միաժամանակ պահանջարկի աճի։
Ամերիկյան ավտոմոբիլային ասոցիացիան (AAA) հունիսի 10-ին ավելի վաղ հայտնել էր, որ վառելիքի միջին արժեքը ԱՄՆ-ում կազմում է 4,986 դոլար մեկ գալոնի դիմաց:

В США цены на бензин достигли исторического максимума
Средняя стоимость бензина в США впервые в истории превысила 5 долларов за галлон (3,78 литра). Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в опубликованных сегодня данных компании-агрегатора цен на автозаправках страны GasBuddy.
"Хуже всего то, что спрос не реагирует на резкий рост цен на бензин, что означает высокую вероятность дальнейшего роста цен в ближайшие недели”, - заявил руководитель анализа топливного рынка GasBuddy Патрик Де Хаан.
В качестве причин подорожания аналитики компании указывают рост цен на нефть на мировых рынках, снижение мощностей по её переработке, а также военные действия России в Украине, в результате которой произошло снижение глобального предложения при одновременно растущем спросе.
По опубликованной ранее сегодня информации Американской автомобильной ассоциации (AAA), средняя стоимость топлива в США составляет 4,986 доллара за галлон.