Երևանի և Թեհրանի միջև կստորագրվի գործակցության մասին համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրին` քաղաքապետը բարձր է գնահատել Երևանի քաղաքապետարանի և ԻԻՀ դեսպանատան միջև ձևավորված գործակցությունը, նշելով, որ երկուստեք հարաբերությունները գործնական փուլ տեղափոխելու համար առկա է մեծ հնարավորություն: Մասնավորապես, Հրաչյա Սարգսյանը կարևորել է գործակցության հաստատումը երթևեկության կառավարման, աղբի վերամշակման, կանաչապատման ու մշակույթի ոլորտներում:
Ըստ աղբյուրի՝ շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Աբբաս Բադախշան Զոհուրին իր հերթին նկատել է, որ կողմերը լիարժեքորեն չեն օգտագործում գործակցության ամբողջ այն ներուժը, որն օգտակար կլիներ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Իրանի համար:
Նշվում է, որ կողմերն անդրադարձել են Երևանի և Թեհրանի միջև նախանշվող գործակցության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ ընդգծելով, որ այն հնարավորություն կտա համատեղ ծրագրեր իրականացնել հստակ բնագավառներում: Առաջիկայում կձևավորվեն աշխատանքային խմբեր, որոնք փոխայցերի միջոցով կնախապատրաստեն փաստաթղթի ստորագրումը:

Ереван и Тегеран подпишут соглашение о сотрудничестве
Мэр Еревана Грачья Саркисян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зоури.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, приветствуя гостя, мэр высоко оценил налаженное между посольством Исламской Республики Иран и мэрией Еревана сотрудничество, отметив, что есть прекрасная возможность перевести двусторонние отношения в практическую плоскость. В частности, Грачья Саркисян подчеркнул важность налаживания сотрудничества в сферах организации дорожного движения, переработки мусора, озеленения и культуры.
Поблагодарив за теплый прием, Аббас Бадахшан Зохури, в свою очередь, отметил, что стороны не в полной мере используют весь потенциал сотрудничества, который был бы полезен как Армении, так и Ирану.
Стороны коснулись подписания соглашения о сотрудничестве между Ереваном и Тегераном, подчеркнув, что оно позволит осуществлять совместные программы в конкретных сферах.