ԱՄՆ-ը եւ Արեւմուտքի երկրները մեծացնելու են պարենամթերքի արտադրությունը. Բայդեն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը Արեւմտյան կիսագնդի խոշորագույն երկրների հետ համագործակցությամբ մտադիր Է իրականացնել համաշխարհային շուկայի համար պարենամթերքի ու պարարտանյութերի արտադրության մեծացման նախագիծը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը:
Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Չիլիի եւ Մեքսիկայի մասնակցությամբ նոր նախաձեռնության մասին նա հայտարարել Է Ամերիկաների գագաթնաժողովում, որն անցկացվում Է Լոս Անջելեսում:
«Հաջորդ մի քանի օրը մենք եւս մի նոր նախաձեռնություն կներկայացնենք, որը որոշվել Է ձեր բազմաթիվ երկրների հետ միասին: Այն ընդգրկում Է… ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Չիլիի եւ Մեքսիկայի՝ արեւմտյան կիսագնդում պարենի խոշորագույն արտադրողների համագործակցությունը՝ արտահանման համար պարենամթերքի թողարկումն ավելացնելու նպատակով»,-ասել Է Բայդենը:
ԱՄՆ-ը նաեւ պլանավորում Է Կարիբյան ավազանի երկրների հետ «գործընկերություն կլիմայական ճգնաժամի դեմ պայքարի գործում» եւ ինչ-որ ավելի ծավալուն տարածաշրջանային նախաձեռնություն՝ «Ամերիկյան գործընկերություն տնտեսական բարգավաճման համար» անվանմամբ:
«Այսօր երեկոյան ես կհայտարարեմ նոր տնտեսական գործընկերության մասին, որը հենվում Է այն ողջ աշխատանքի վրա, որը մենք կատարել ենք տարածաշրջանի հետ, եւ որն առաջ կտանի մեր փոխգործակցությունը… Այն կհիմնվի այն բազային արժեքների վրա, որոնցով իմ վարչակազմը ղեկավարվում Է մեր վստահ տնտեսական վերականգնման գործում»,-հավելել Է Բայդենը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США и страны Запада будут наращивать производство продуктов, заявил Байден
США в сотрудничестве с крупнейшими странами Западного полушария намерены реализовать проект по наращиванию производства продовольствия и удобрений для мирового рынка, заявил американский президент Джо Байден.
О новой инициативе с участиемАргентины,Бразилии,Канады,ЧилииМексикион объявил на Саммите Америк, который проходит вЛос-Анджелесе, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В следующие несколько дней мы представим еще одну новую инициативу, задуманную вместе со многими вашими странами. Она включает... сотрудничествоСША, Аргентины, Бразилии, Канады, Чили и Мексики, крупнейшими производителями продовольствия в западном полушарии, для наращивания выпуска продовольствия на экспорт и удобрений", - сказал Байден.
США также планируют "партнерство в борьбе с климатическим кризисом" со странамиКарибского бассейнаи некую более развернутую региональную инициативу под названием "Американское партнерство для экономического процветания".
"Сегодня вечером я объявляю новое экономическое партнерство, которое опирается на всю ту работу, которую мы проделали с регионом и которое будет вести вперед наше взаимодействие... Оно зиждется на тех же базовых ценностях, которыми руководствуется моя администрация в нашем уверенном экономическом возрождении", - добавил Байден.