Թունիսի նախագահը պաշտոնից արձակել Է 57 դատավորների՝ նրանց մեղադրելով կոռուպցիայի մեջ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսի նախագահ Քայիս Սայիդը պաշտոնից արձակել Է 57 դատավորների եւ նրանց մեղադրել կոռուպցիայի ու այն գործերի հետաքննությանը խոչընդոտելու մեջ, որոնք կապված են ահաբեկչության հետ: Հունիսի 2-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Գործակալության տվյալներով՝ պաշտոնից արձակվածների թվում Է նաեւ Թունիսի Բարձրագույն դատական խորհրդի ղեկավար Յուսեֆ Բուզաքերը:
Մարտի 30-ին Սայիդը որոշում Է ընդունել երկրի խորհրդարանն արձակելու մասին: Նա պարզաբանել Է, որ այդ քայլը դարձել Է պատգամավորների գործողության պատասխանը, որոնք տեսակապի ռեժիմով հավաքվել են այն օրինագծին հավանություն տալու նպատակով, որը չեղարկում Է պետության ղեկավարի արտակարգ միջոցներն ու հրամանագրերը: Փետրվարի սկզբին Սայիդը հայտարարել Է Բարձրագույն դատական խորհուրդն արձակելու՝ իր որոշման մասն՝ դրա անդամներին մեղադրելով կոռուպցիայի մեջ:
2021 թվականի հուլիսի վերջին Թունիսում քաղաքական ճգնաժամ բորբոքվեց: Սայիդը հայտարարեց խորհրդարանի աշխատանքը դադարեցնելու, բոլոր պատգամավորների անձեռնմխելիությունը վերացնելու եւ վարչապետ Հիշամ Մաշիշիի պաշտոնաթողության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: президент Туниса уволил 57 судей, обвинив их в коррупции
Президент Туниса Каис Саид уволил 57 судей и обвинил их в коррупции и препятствовании расследованию дел, связанных с терроризмом. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщило агентствоReuters.
По его данным, среди уволенных оказался и бывший глава Высшего судебного совета Туниса Юссеф Бузакер.
30 марта Саид принял решение о роспуске парламента страны. Он пояснил, что данный шаг стал ответом на действия депутатов, которые собрались в режиме видеосвязи с целью одобрения законопроекта, отменяющего исключительные меры и указы главы государства. В начале февраля Саид объявил о своем решении распустить Высший судебный совет, обвинив его членов в коррупции.
В конце июля 2021 года в Тунисе разразился политический кризис. Саид объявил о приостановке деятельности парламента, отмене неприкосновенности всех депутатов и отставке премьер-министра Хишама Машиши.