Թունիսի նախագահը պաշտոնից արձակել Է 57 դատավորների՝ նրանց մեղադրելով կոռուպցիայի մեջ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսի նախագահ Քայիս Սայիդը պաշտոնից արձակել Է 57 դատավորների եւ նրանց մեղադրել կոռուպցիայի ու այն գործերի հետաքննությանը խոչընդոտելու մեջ, որոնք կապված են ահաբեկչության հետ: Հունիսի 2-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Գործակալության տվյալներով՝ պաշտոնից արձակվածների թվում Է նաեւ Թունիսի Բարձրագույն դատական խորհրդի ղեկավար Յուսեֆ Բուզաքերը:
Մարտի 30-ին Սայիդը որոշում Է ընդունել երկրի խորհրդարանն արձակելու մասին: Նա պարզաբանել Է, որ այդ քայլը դարձել Է պատգամավորների գործողության պատասխանը, որոնք տեսակապի ռեժիմով հավաքվել են այն օրինագծին հավանություն տալու նպատակով, որը չեղարկում Է պետության ղեկավարի արտակարգ միջոցներն ու հրամանագրերը: Փետրվարի սկզբին Սայիդը հայտարարել Է Բարձրագույն դատական խորհուրդն արձակելու՝ իր որոշման մասն՝ դրա անդամներին մեղադրելով կոռուպցիայի մեջ:
2021 թվականի հուլիսի վերջին Թունիսում քաղաքական ճգնաժամ բորբոքվեց: Սայիդը հայտարարեց խորհրդարանի աշխատանքը դադարեցնելու, բոլոր պատգամավորների անձեռնմխելիությունը վերացնելու եւ վարչապետ Հիշամ Մաշիշիի պաշտոնաթողության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Tunisia’s president sacked 57 judges on Wednesday, accusing them of corruption and protecting terrorists in a purge of the judiciary that comes as he seeks to remake the political system after consolidating one-man rule, Reuters reports.
In a televised address President Kais Saied said he had “given opportunity after opportunity and warning after warning to the judiciary to purify itself”. Hours later the official gazette published a decree announcing the dismissals.
Among those sacked was Youssef Bouzaker, the former head of the Supreme Judicial Council whose members Saied replaced this year as he moved to take control of the judiciary.
Last summer Saied dismissed the government and seized executive power in a move his foes called a coup before setting aside the 2014 constitution to rule by decree and dismissing the elected parliament.