Բորելը Դմիտրի Կուլեբայի հետ քննարկել է ՌԴ-ի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը մայիսի 29-ին հաղորդել Է, որ հեռախոսազրույց Է ունեցել Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ, որի ընթացքում նրանք քննարկել են Ռուսաստանի վրա Եվրոպայի հետագա պատժամիջոցային ճնշումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԵՄ-ի գագաթնաժողովից առաջ զանգահարել եմ Դմիտրի Կուլեբային: Եվրամիությունը շարունակում Է նպաստել ռազմական օգնության մատակարարմանը»,-Բորելը գրել Է Twitter-ում:
«Մենք համաձայնվել ենք, որ անհրաժեշտ Է առաջ շարժվել պատժամիջոցների հարցում»,-նշել Է նա: Բորելը հավելել Է, որ ԵՄ-ի անդամ երկրներն առաջիկա գագաթնաժողովում կքննարկեն, թե «ինչպես աջակցել Ուկրաինայից գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանմանը», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Боррель обсудил с главой МИД Украины санкционную политику в отношении РФ
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель в воскресенье сообщил, что провел телефонный разговор с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой, в ходе которого они обсудили дальнейшее европейское санкционное давление на Россию, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Позвонил Дмитрию Кулебе перед саммитом ЕС. Евросоюз продолжает способствовать поставке военной помощи", - написал Боррель в твиттере (заблокирован в РФ).
"Мы согласились, что необходимо двигаться дальше в вопросе санкций", - отметил он.
Боррель добавил, что лидеры стран-членов ЕС на грядущем саммите обсудят, "как поддержать экспорт сельскохозяйственной продукции из Украины".