Ելիսեյան պալատում տեղի կունենա Մակրոնի երդմնակալության արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ելիսեյան պալատում մայիսի 7-ին, Ֆրանսիայի ժամանակով՝ 11:00-ին, տեղի կունենա նախագահի պաշտոնում վերընտրված Էմանուել Մակրոնի երդմնակալության արարողությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա 450 հյուրի ներկայությամբ, որոնց շարքում են նախկին նախագահներ Ֆրանսուա Օլանդն ու Նիկոլյա Սարկոզին:
Արարողության մեկնարկին Սահմանադրական խորհրդի նախագահը կհայտարարի ընտրությունների վերջնական արդյունքները, համաձայն որի՝ ընտրությունների երկրորդ փուլում Մակրոնը ստացել է ձայների 58.55 տոկոսը, իսկ նրա հակառակորդ Մարին Լե Պենը՝ 41.45 տոկոսը: Դրանից հետո Պատվո լեգեոնի շքանշանի մեծ կանցլերը Մակրոնին կհանձնի պետական բարձրագույն իշխանության խորհրդանիշի՝ շքանշանի գրոսմայստերի շղթան, ինչից հետո Ֆրանսիայի նախագահը հյուրերի առաջ հանդես կգա ելույթով:
Արարողության եզրափակիչ հատվածում Ելիսեյան պալատում գերագույն հրամանատարին ռազմական պատիվ կտրվի, այգում կհնչի հիմնը և հրետանային ողջույնի 21 համազարկ, որի ավարտին երկրի ղեկավարը կնայի պատվո պահակախմբի շքերթը:

France's Macron to be inaugurated for new term
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. President Emmanuel Macron will be inaugurated for a new term on May 7 after his election victory over the far right made him the first French head of state for 20 years to win a second mandate, FRANCE24 reports.
The event will start at 0900 GMT at the Elysee Palace.
The head of the Constitutional Council, Laurent Fabius, will read a statement confirming Macron's victory in the second round of presidential polls on April 24 with a score of 58.55 percent against far-right rival Marine Le Pen.
Macron will then deliver a keynote speech which according to an Elysee official "will not be a general political speech but is part of the history of the country and will look at the future".
In a tradition dating back to the Middle Ages, 21 cannon shots will then be fired from the Invalides military memorial complex to celebrate the inauguration.