Ելիսեյան պալատում տեղի կունենա Մակրոնի երդմնակալության արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ելիսեյան պալատում մայիսի 7-ին, Ֆրանսիայի ժամանակով՝ 11:00-ին, տեղի կունենա նախագահի պաշտոնում վերընտրված Էմանուել Մակրոնի երդմնակալության արարողությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա 450 հյուրի ներկայությամբ, որոնց շարքում են նախկին նախագահներ Ֆրանսուա Օլանդն ու Նիկոլյա Սարկոզին:
Արարողության մեկնարկին Սահմանադրական խորհրդի նախագահը կհայտարարի ընտրությունների վերջնական արդյունքները, համաձայն որի՝ ընտրությունների երկրորդ փուլում Մակրոնը ստացել է ձայների 58.55 տոկոսը, իսկ նրա հակառակորդ Մարին Լե Պենը՝ 41.45 տոկոսը: Դրանից հետո Պատվո լեգեոնի շքանշանի մեծ կանցլերը Մակրոնին կհանձնի պետական բարձրագույն իշխանության խորհրդանիշի՝ շքանշանի գրոսմայստերի շղթան, ինչից հետո Ֆրանսիայի նախագահը հյուրերի առաջ հանդես կգա ելույթով:
Արարողության եզրափակիչ հատվածում Ելիսեյան պալատում գերագույն հրամանատարին ռազմական պատիվ կտրվի, այգում կհնչի հիմնը և հրետանային ողջույնի 21 համազարկ, որի ավարտին երկրի ղեկավարը կնայի պատվո պահակախմբի շքերթը:

В Елисейском дворце состоится инаугурация Макрона
В Елисейском дворце 7 мая в 11:00 часов (по местному времени) состоится инаугурация переизбранного на пост президента Эммануэля Макрона.
Как передаетАрменпресс, церемония инаугурации состоится в присутствии 450 гостей, среди которых будут и бывшие президенты Франции Франсуа Олланд и Николя Саркози.
В начале церемонии председатель Конституционного совета объявит окончательные результаты выборов, согласно которым во втором туре выборов Макрон получил 58,55% голосов, а его оппонент Марин Ле Пен–41,45%. После этого великий канцлер ордена Почетного легиона вручит Макрону цепь гроссмейстера ордена – символа высшей государственной власти, после чего президент Франции выступит перед гостями.
В заключительной части церемонии Верховный главнокомандующий будет удостоен военной чести в Елисейском дворце, а в парке прозвучит гимн и 21 залп артиллерийского приветствия, по завершении которого глава государства примет парад почетного караула.