ԵՄ-ում առաջարկել են դադարեցնել Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի ներմուծումը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի մի շարք երկրներ առաջարկում են դադարեցնել Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի ներմուծումը, արգելել ռուսական նորությունների հեռուստաալիքները, դադարեցնել ռուսաստանցիներին այցագրեր տալը եւ նոր պատժամիջոցներ սահմանել իբր «Կրեմլի հետ կապված» ֆիզիկական անձանց ու ընկերությունների նկատմամբ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրների: Գործակալության տվյալներով՝ Եվրահանձնաժողովն այժմ աշխատում Է Էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների հասանելությունն ավելացնելու վրա, որպեսզի փորձի «կրճատել ռուսաստանյան նավթից հրաժարվելու գինը» եւ Գերմանիային ու մի շարք այլ «դիմադրող» երկրներին համոզել՝ ընդունելու այդ միջոցը: «ԵՄ-ի առանձին երկրներ նաեւ պնդում են ուրիշ նոր սահմանափակումներ կիրառել:
Այդ միջոցները ներառում են… Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի ներմուծման դադարեցում, նոր արգելք ռուսական նորությունների հեռուստաալիքների համար, այցագրեր (տալու) դադարացում ռուսաստանցիների համար եւ պատժամիջոցների սահմանում այն հավելյալ անձանց ու ընկերությունների նկատմամբ, որոնք կապված են Կրեմլի հետ»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ այդ միջոցներից ոչ մեկը պաշտոնապես չի առաջարկվել, երկրները դրանց նկատմամբ տարբեր դիրքորոշում ունեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ЕС предложили прекратить импорт ядерного топлива из России, сообщили СМИ
Ряд стран ЕС предлагают прекратить импорт из РФ ядерного топлива, запретить российские новостные телеканалы, приостановить выдачу виз россиянам и ввести новые санкции против якобы "связанных с Кремлем" физических лиц и компаний, как передает Арменпресс, об этом передает агентствоРейтерсо ссылкой на источники.
По данным агентства,Еврокомиссиясейчас работает над увеличением доступности альтернативных источников энергии, чтобы попытаться "сократить цену отказа от российской нефти" и убедитьГерманиюи ряд других "сопротивляющихся" стран принять эту меру.
"Некоторые страныЕСтакже настаивают на других новых ограничениях. Эти меры включают... прекращение импорта ядерного топлива изРоссии, новый запрет на российские новостные каналы, приостановка (выдачи) виз для россиян и введение санкций против дополнительных лиц и компаний, связанных с Кремлем", - говорится в сообщении.