Իտալական նավահանգիստները փակ կլինեն ռուսական նավերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի նավահանգիստներն ապրիլի 17-ից փակ կլինեն ռուսական նավերի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով «Stampa»-ին:
«Վաղվանից իտալական նավահանգիստները փակ կլինեն ռուսական նավերի համար, արգելքը կտարածվի նաև փետրվարի 24-ից հետո դրոշը փոխած նավերի վրա»,-հայտնել է Նավահանգստային մարմնի գլխավոր հրամանատարությունը:
Ավելի վաղ Ռումինիայի իշխանությունները հայտնել էին, որ որոշում է կայացվել ապրիլի 17-ից արգելել ռուսական դրոշով նավերի մուտքը ռումինական նավահանգիստներ:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել էր հատուկ ռազմական օպերացիա սկսելու որոշման մասին: Նա հայտնել էր, որ Դոնբասի ժողովրդական հանրապետություններն օգնության խնդրանքով դիմել են։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ռազմական դրություն էր հայտարարել երկրի ողջ տարածքում: ԱՄՆ-ն ու եվրոպական մի շաք երկրներ սահմանում են պատժամիջոցներ Ռուսաստանի նկատմամբ: Վերջինս հանդես է գալիս պատասխան պատժամիջոցներով:

Итальянские порты будут закрыты для российских кораблей
Итальянские порты будут закрыты для российских судов с 17 апреля, запрет также будет распространяться на суда, сменившие флаг после 24 февраля.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает газетаStampa.
"С завтрашнего дня итальянские порты будут закрыты для российских судов, запрет также будет распространяться на суда, сменившие флаг после 24 февраля", - сообщает издание со ссылкой на циркуляр Главного командования портового управления.
Ранее румынские власти сообщили, что с 17 апреля было принято решение запретить доступ кораблей с российским флагом в румынские порты.
24 февраля президент России Владимир Путин объявил о решении начать специальную военную операцию.Он сообщил, что Народные Республики Донбасса обратились за помощью.Президент Украины Владимир Зеленский объявил военное положение по всей стране.США и ряд европейских стран вводят санкции против России.Последняя выступает с ответными санкциями.