Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում առաջատարը Մակրոնն է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում, նախանական տվյալների համաձայն, առաջատարը գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնն Է՝ հավաքելով քվեների 27,41 տոկոսը քվեաթերթիկների 95 տոկոսի մշակումից հետո: Այդ մասին ապրիլի լույս 11-ի գիշեն իր կայքում հաղորդել Է հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Երկրորդ տեղում Է «Ազգային միավորման» թեկնածու Մարին Լը Պենը, որն ստանում Է քվեների 24,03 տոկոսը: Երրորդ տեղում ընթացող՝ «Չենթարկված Ֆրանսիա» ձախ շարժման առաջնորդ Ժան Լյուկ Մելանշոնը հավաքում Է քվեների 21,57 տոկոսը:
Չորրորդ դիրքն զբաղեցնում Է «Ռեկոնկիստա» շարժման հիմնադիր Էրիկ Զեմուրը՝ 6,97 տոկոս արդյունքով: Մնացած թեկնածուները հավաքել են 5 տոկոսից պակաս՝ Հանրապետականներ կուսակցության թեկնածու, մայրաքաղաքի Իլ դը Ֆրանս տարածաշրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսը նախնական տվյալներով զբաղեցնում Է հինգերորդ տեղը՝ քվեների 4,49 տոկոսով:
Ապրիլի 10-ին Ֆրանսիայում տեղի Է ունեցել նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը, նախնական տվյալներով մասնակցությունը կազմել Է շուրջ 75 տոկոս: Պետական բարձրագույն պաշտոնին հավակնել են 12 թեկնածուներ: Ընտրություններում կարող Է հաղթել Մակրոնը, առաջին փուլի նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո հարցումների համաձայն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В первом туре выборов президента Франции лидирует Макрон
Действующий президент Франции Эмманюэль Макрон лидирует, согласно предварительным данным, в первом туре президентских выборов, набирая 27,41% голосов после обработки 95% бюллетеней. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в ночь на понедельник на своемсайтеМВД республики.
На втором месте находится кандидат от "Национального объединения" Марин Ле Пен, которая получает 24,03% голосов. Идущий на третьем месте лидер левого движения "Неподчинившаяся Франция" Жан-Люк Меланшон сокращает отрыв от Ле Пен и в настоящий момент набирает 21,57% голосов.
Четвертую позицию занимает основатель движения "Реконкиста" Эрик Земмур с результатом в 6,97%. Остальные кандидаты набрали менее 5% - ближайший преследователь Земмура - кандидат от партии Республиканцы, глава столичного региона Иль-де-Франс Валери Пекресс - предварительно занимает пятое место с 4,49% голосов.
10 апреля во Франции прошел первый тур президентских выборов, по предварительным данным, явка составила около 75%. На высший государственный пост претендовали 12 кандидатов. Второй тур состоится 24 апреля. Победу в нем может одержать Макрон, согласно опросам после публикации предварительных результатов первого тура.