Արարատ Միրզոյանը Զբիգնև Ռաուին մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ում առկա իրադրության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ զրույցը գնահատում է բավականին բովանդակային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արարատ Միրզոյանը Զբիգնև Ռաուի հետ հանդիպումից հետո արված հայտարարության ժամանակ նշեց, որ իրենց քննարկման օրակարգում եղել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
«Գործընկերոջս մանրամասներ ներկայացրեցի Փառուխ գյուղ Ադրբեջանի զինված ուժերի ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրադրության վերաբերյալ: Քննարկեցինք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում տիրող իրավիճակին վերաբերող խնդիրները»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Արարատ Միրզոյանն ու Զբիգնև Ռաուն քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակ, ԵԱՀԿ-ում լեհական նախագահության առաջնահերություններին և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջը ներկայացրել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացի շուրջ զարգացումները:

Armenian FM briefs OSCE Chairman-in-Office on situation in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan says his today’s conversation with OSCE Chairman-in-Office and Poland’s Minister for Foreign Affairs Zbigniew Rau, who is in Yerevan, was quite substantive.
During a press conference following their meeting, the Armenian FM said their discussion focused on issues relating to the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict.
“I presented details to my colleague about the current situation caused by the incursion of the Azerbaijani armed forces into the village of Parukh. We discussed issues relating to the current situation on the Armenia-Azerbaijan border”, the FM said.
The Armenian FM and the OSCE Chairman-in-Office also discussed a broad range of issues relating to regional security and stability, the Polish chairmanship priorities and prospects in the OSCE.
The Armenian FM presented also to his colleague the developments around the normalization of the Armenia-Turkey relations without preconditions.