Ֆրանսիայի Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում բացվել է Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 28ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում մարտի 26-ին պաշտոնապես բացվել է Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են «Ազնավուր» հիմնադրամից, բացման արարողությանը ներկա էին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը, Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի և Իվլին դեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև այլ հյուրեր։
Կենտրոնի բացումն ազդարարող՝ ժապավենը կտրելու արարողությանը մասնակցեցին Իվլին դեպարտամենտի սենատոր Միշել Լոժիեն, Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետ Լորեն Մերկերը, ինչպես նաև Նիկոլա և Քրիստինա Ազնավուրները։
Նշվում է, որ Կենտրոնը եզակի տարածք է երիտասարդների համար՝ արտահայտելու իրենց ստեղծագործական միտքը, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, ավելի մոտ լինելու արվեստին ու մշակույթին, ինչպես նաև պատրաստվելու արվեստի ոլորտում իրենց հետագա մասնագիտացմանն ու կարիերային: Ուսուցման ողջ գործընթացը կազմակերպվելու է 5 հիմնական ուղղությամբ՝ պար, թատրոն, երաժշտություն, փորձեր, ձայնագրություններ, որոնց համադրման շնորհիվ սովորողները ձեռք են բերելու ոլորտային բազմակողմանի գիտելիքներ ու կիրառական հմտություններ։
Յուրովի նախագծված և ժամանակակից միջավայր լինելուց զատ, կենտրոնը հագեցած է պրոֆեսիոնալ բարձրակարգ տեխնիկայով, որը ոչ միայն հետաքրքիր, այլև շատ արդյունավետ կդարձնի ուսուցման ողջ ընթացքը։ Կենտրոնն ունի մեծ համերգասրահ, ձայնագրման ընդարձակ ստուդիա, երաժշտական, թատերական և պարային ստուդիաներ, մասնագիտական այլ լսարաններ, ինչպես նաև միջոցառումների բացօթյա սրահ: Այս պահին կենտրոն ընդունված ուսանողների թիվը շուրջ 1800 է, դասավանդող մասնագետների թիվը՝ 40։
Կենտրոնի ստեղծումը ֆինանսավորվել է Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի, Իվլին դեպարտամենտի և Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքի խորհուրդների կողմից։ Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 3500 մ², կառույցը նախագծել է ֆրանսիացի ճարտարապետ Դոմինիկ Կուլոնը։
Կենտրոնը Շառլ Ազնավուրի անունով կոչելը եղել է ոչ միայն քաղաքային խորհրդի առաջարկը, այլև բնակիչների և այդ կենտրոնի ապագա սաների մեծ ցանկությունը։ Ազնավուր ընտանիքը նախագծին տեղում ծանոթանալու արդյունքում տվել է անվանակոչման մասով իր համաձայնությունը։
Հաստատումից հետո «Ազնավուր» հիմնադրամը, համագործակցելով Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետարանի և սցենոգրաֆիայի ու ինտերիեր դիզայնի ոլորտում հայտնի «Agence NC - Nathalie Crinière» գործակալության հետ, աշխատել է այս հաստատության ներսում եզակի ինստալյացիաների ստեղծման վրա։ Այս աշխատանքների միջոցով փորձ է արվել ներկայացնել Շառլ Ազնավուրի արվեստի ու անցած ուղու պատմությունը՝ ոգեշնչելու կենտրոն այցելող երիտասարդներին։ Այս նպատակով «Ազնավուր» հիմնադրամը կենտրոնին է փոխանցել նաև Շառլ Ազնավուրի ստացած «Կրկնակի ադամանդե սկավառակը» (Disque double diamant), որն արտիստին էր շնորհվել 2.000.000-ից ավելի վաճառված ալբոմի համար։
«Հայրս շատ կհպարտանար և մեծ պատիվ կհամարեր՝ տեսնելով, որ խորհրդանշական այս վայրը իր անունն ու տեսլականն է կրում։ Հուսով ենք՝ նրա «ներկայությունը» կխրախուսի բազմաթիվ երիտասարդների և ոգեշնչման աղբյուր կդառնա նոր սերունդների համար։ Ազնավուր ընտանիքի և «Ազնավուր» հիմնադրամի կողմից իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում այս նախաձեռնությունն իրականություն դարձրած բոլոր կողմերին։ «Ազնավուր» հիմնադրամը, իհարկե, կշարունակի իր համագործակցությունը Արվեստների կենտրոնի հետ՝ համատեղ ծրագրեր իրականացնելով»,- բացման արարողության ժամանակ իր ելույթում նշել է Նիկոլա Ազնավուրը։

Forum of Arts Charles Aznavour officially inaugurated in Montigny-le Bretonneux, France
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. (Press Release, Aznavour Foundation) On March 26, 2022, the Forum of Arts Charles Aznavour was officially inaugurated in Montigny-le-Bretonneux, France. The inauguration ceremony brought together Nicolas Aznavour, co-founder of the Aznavour Foundation; Kristina Aznavour, President of the Foundation; senior officials from the Île-de-France region and the Yvelines department; Lorrain Merckaert, the Mayor of the city, as well as many other guests. The ribbon cutting ceremony was held in the presence of the Senator of Yvelines Michel Laugier, the Mayor Lorrain Merckaert and Nicolas and Kristina Aznavours.
Forum of Arts Charles Aznavour is dedicated to theoretical knowledge, practice and cultural expression by pooling spaces and activities in order to encourage synergies between the 5 artistic disciplines which will now coexist in this center: dance, theater, music, rehearsals, recordings. This new cultural place embodies in itself the ambition to enrich the quality of learning as well as creativity.
This extraordinary and modern space is also equipped with innovative technologies and special systems that will make the learning process much more attractive and effective. The center will offer a large auditorium, a recording studio, as well as studios dedicated to dance, music and theater, several classrooms and rehearsal rooms, and a forecourt designed to host shows "outside the walls". The number of registered students is 1800, and 40 teachers will work with them.
The creation of the Forum of Arts was carried out thanks to the financing of the regional, departmental and municipal councils. The design of this ambitious 3500 m2 building was entrusted to the French architect Dominique Coulon.
The Center was named after Charles Aznavour following a consultation of the residents of the city and the vote of the City Council. The Aznavour family agreed to the naming after a guided tour of the construction site and a presentation of the project by the mayor of Montigny-le-Bretonneux, Lorrain Merckaert.
The Aznavour Foundation, in collaboration with the town hall of Montigny-le-Bretonneux and the “Agence NC - Nathalie Crinière” (specialized in exhibition scenography and interior architecture), worked on the creation of unique installations within this building in order to ensure the presence of the art of Charles Aznavour as motivation for students and visitors of the center. With the same objective, the Aznavour Foundation donated the Double Diamond Disc which had been awarded to Charles Aznavour for more than 2,000,000 copies of albums sold.
“My father would be proud and honored to see this iconic place that bears his vision and his name today. We hope that his “presence” will motivate and inspire generations to come. On behalf of the Aznavour family and on behalf of the Aznavour Foundation, I would like to thank from the bottom of my heart all those who have contributed to the realization of this project. The Aznavour Foundation will of course continue its cooperation with the Forum of Arts in future, organizing different events together”, mentioned Nicolas Aznavour during his speech.