Ճապնիան G20-ին ՌԴ-ի մասնակցության հարցը քննարկում Է միավորման անդամների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի իշխանությունները Քսանի խմբի (G20) անդամների հետ քննարկում են Ռուսաստանի մասնակցության հարցն այդ միավորումում: Մարտի 24-ին Տոկիոյում կայացած մամուլի ասոլիսում այդ մասին հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբնետի գլխավոր շքարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «(…) Մենք G20-ին ՌԴ-ի մասնակցության հարցը քննարկում ենք միավորման անդամների, ներարյալ նախագահող Ինդոնեզիայի հետ:
Մենք մտադիր ենք ընդունել հարկավոր միջոցներ այդ հարցի վերաբերյալ՝ հաշվի անելով հետագա իրադրությունը»,- ասել Է Մացունոն: Մարտի 23-ին Ինդոնեզիայում ՌԴ-ի դեսպան Լյուդմիլա Վորոբյովան հայտնել Է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պլանավոում Է այցելել Քսանի խմբի եզրափակիչ գագաթնաժողով:
Ավելի վաղ ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի օգնական Ջեյք Սալիվանը հայտարարել Է, որ երկրի իշխանությունները մտադիր են խորհրդակցրել դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ, նախքան որեւիցե հայտարարություն անելը Քսանի խմբից ՌԴ-ի հնարավոր հեռացման մասին, սակայն կարծում են, որ Ուկրաինայի շուրջ իրադրության լույսով «Ռուսաստանի համար ամեն ինչ չի կարող ընթանալ ինչպես սովորաբար միջազգային ինստիտուտներում»:
Իր հերթին ՉԺՀ-ի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինն ավելի ուշ մեկնաբանել Է, որ Ռուսաստանը G20-ի կարեւոր մասնակիցն Է, եւ այդ ձեւաչափի մասնակից երկրներից ոչ մեկն իրավունք չունի դրանից հեռացնելու այլ պետությունների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония обсуждает вопрос участия РФ в G20 с членами объединения
Власти Японии обсуждают с членами Группы двадцати (G20) вопрос участия России в этом объединении. Как передает Арменпресс, об этом в четверг на пресс-конференции в Токио заявил генеральный секретарь японского кабинета министров Хирокадзу Мацуно.
"<...> Мы обсуждаем вопрос участия РФ вG20 с членами объединения, включая председательствующую Индонезию. Мы намерены принять надлежащие меры по этому вопросу, учитывая дальнейшую ситуацию", - сказал Мацуно.
23 марта посол РФ в Индонезии Людмила Воробьева сообщила о том, что президент России Владимир Путин планирует посетить итоговый саммит Группы двадцати.
Ранее помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан заявил, что власти страны намерены проконсультироваться с союзниками и партнерами, прежде чем делать какие-либо заявления о возможности исключения РФ из Группы двадцати, однако считают, что в свете ситуации вокруг Украины "для России все не может идти как обычно в международных институтах". В свою очередь официальный представитель МИД КНР Ван Вэньбинь прокомментировал позднее, что Россия является важным участникомG20 и ни одна из стран - участниц этого формата не имеет права исключать из него другие государства.
Президент РФ объявил 24 февраля о проведении специальной военной операции на Украине в ответ на просьбу руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, целями являются демилитаризация и денацификация страны.Запад в ответ ввел в отношении России масштабные санкции.