Եվրամիությունը մշակում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն աշխատում Է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթի վրա՝ Ուկրաինայի իրադարձությունների պատճառով: Մարտի 21-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Եվրամիության դիվանագիտական աղբյուրներ՝ տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք աշխատում ենք պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթի վրա, առաջարկվում են շատ նոր անուներ»,- մեջբերում Է Reuters-ը ԵՄ-ի ներայացուցչի խոսքը:
Բացի դրանից ԵՄ-ի դիվանագետները գործակալությանը հայտարարել են, որ Բալթիկայի երկրները, այդ թվում Լիտվան, պնդում են նավթային բռնարգելք սահմանել Մոսկվայի նկատամամբ: Իսկ Գերմանիան զգուշացնում Է շտապ քայլեր կատարելուց, քանի որ Եվրոպայում Էներգակիրների գները բարձր են:
Մարտի 21-ին Բրյուսելում կկայնա եվրամիթյան երկրների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների պլանային հանդիպում, որի գլխավոր թեման կդառնա Ուկրաինայի իրադրությունը: Այնտեղ Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նախարարներին կներկայացնի հակամարատության զարգացման հնարավոր սցենարների՝ իր վերլուծությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: ЕС разрабатывает пятый пакет санкций против России
Европейский союз работает над пятым пакетом санкций в отношении России в связи с событиями на Украине. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило агентствоReutersсо ссылкой на дипломатические источники в ЕС.
"Мы работаем над пятым пакетом санкций, предлагается много новых имен", - приводитReutersслова представителя ЕС.
Кроме того, дипломаты ЕС заявили агентству, что страны Балтии, в том числе Литва, настаивают на введении нефтяного эмбарго в отношении Москвы. Германия же предостерегает от совершения поспешных шагов, поскольку цены на энергоносители в Европе высоки.
В понедельник в Брюсселе состоится плановая встреча министров иностранных дел и обороны стран Евросоюза, главной темой которой станет ситуация на Украине. На ней глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель представит министрам свой анализ возможных сценариев развития конфликта.