Եվրամիությունը մշակում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն աշխատում Է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթի վրա՝ Ուկրաինայի իրադարձությունների պատճառով: Մարտի 21-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Եվրամիության դիվանագիտական աղբյուրներ՝ տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք աշխատում ենք պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթի վրա, առաջարկվում են շատ նոր անուներ»,- մեջբերում Է Reuters-ը ԵՄ-ի ներայացուցչի խոսքը:
Բացի դրանից ԵՄ-ի դիվանագետները գործակալությանը հայտարարել են, որ Բալթիկայի երկրները, այդ թվում Լիտվան, պնդում են նավթային բռնարգելք սահմանել Մոսկվայի նկատամամբ: Իսկ Գերմանիան զգուշացնում Է շտապ քայլեր կատարելուց, քանի որ Եվրոպայում Էներգակիրների գները բարձր են:
Մարտի 21-ին Բրյուսելում կկայնա եվրամիթյան երկրների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների պլանային հանդիպում, որի գլխավոր թեման կդառնա Ուկրաինայի իրադրությունը: Այնտեղ Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նախարարներին կներկայացնի հակամարատության զարգացման հնարավոր սցենարների՝ իր վերլուծությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

EU to mull Russian oil embargo with Biden set to join talks – Reuters
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. EU governments will consider whether to impose an oil embargo on Russia over its attack on Ukraine as they gather this week with U.S. President Joe Biden for a series of summits designed to harden the West's response to Moscow, according to Reuters.
"We are working on a fifth round of sanctions and many new names are being proposed," a senior EU diplomat told Reuters on condition of anonymity because the discussions are not public.
EU governments will take up the discussion among foreign ministers on Monday, before Biden arrives in Brussels on Thursday for summits with NATO's 30 allies, as well as the EU and in a Group of Seven (G7) format including Japan.
Moscow launched what it describes as a “special military operation” in late February against Ukraine following a seven-year standoff over Kiev’s failure to implement the terms of the Minsk ceasefire agreements, and Russia's eventual recognition of the Donbass republics in Donetsk and Lugansk.
Russia demands that Ukraine officially declare itself a neutral country and that it will never join NATO. Kiev says the Russian offensive was completely unprovoked and has denied claims it had been planning to retake the Donetsk and Lugansk republics by force.