Սերդար Բերդիմուհամեդովը հաղթել է Թուրքմենստանի նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործող նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի որդին, Թուրքմենստանի կառավարող Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Սերդար Բերդիմուհամեդովը հաղթել Է Թուրքմենստանի նախագահի ընտրություններում՝ ստանալով քվեների 72,9 տոկոսը: Մարտի 15-ին այդ մասին հայտարարել Է երկրի Ընտրությունների եւ հանրաքվեների անցկացման կենտրոնական հանձնաժողովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թուրքմենստանի Ընտրական օրենսգրքի 76-րդ հոդվածին համապատասխան եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2022 թվականի մատի 14-ի որոշման հիման վրա Թուրքմենստանի նախարարների կաբինետի փոխնախագահ Սերդար Գուրբանգուլիի Բերդիմուհամեդովը, որը հավաքել Է ընտրողների ձայների 72,87 տոկոսը, ճանաչվել Է Թուրքմենստանի ընտրված նախագահ»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել Է ընտրական հանձանժողովի կայքում:
Հանձնաժողովը հիշեցնում Է, որ Թուրքմենստանի նախագահի ընտրությունները կայացել են մարտի 12-ին: Քվեարկությանը մասնակցել Է 3 362 052 մարդ կամ գրանցված ընտրողների 97,17 տոկոսը, հայտնել Է ընտրական հանձնաժողովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сердар Бердымухамедов победил на президентских выборах в Туркмении
Сын действующего президента Гурбангулы Бердымухамедова, кандидат от правящей Демократической партии Туркмении Сердар Бердымухамедов победил на выборах президента Туркмении, получив 72,97% голосов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом объявила во вторник Центральная комиссия по проведению выборов и референдумов страны.
"В соответствии со ст.76 Избирательного кодекса Туркменистана и на основании постановления Центральной избирательной комиссии от 14 марта 2022 года, заместитель председателя кабинета министров Туркменистана Сердар Гурбангулыевич Бердымухамедов, набравший 72,97% голосов избирателей, признан избранным президентом Туркменистана", - говорится в сообщении, опубликованном насайтеизбиркома.
Комиссия напоминает, что выборы президента Туркмении состоялись 12 марта.В голосовании участвовали 3 362 052 человека, или 97,17% зарегистрированных избирателей, сообщает избирком.