Սերդար Բերդիմուհամեդովը հաղթել է Թուրքմենստանի նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործող նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի որդին, Թուրքմենստանի կառավարող Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Սերդար Բերդիմուհամեդովը հաղթել Է Թուրքմենստանի նախագահի ընտրություններում՝ ստանալով քվեների 72,9 տոկոսը: Մարտի 15-ին այդ մասին հայտարարել Է երկրի Ընտրությունների եւ հանրաքվեների անցկացման կենտրոնական հանձնաժողովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թուրքմենստանի Ընտրական օրենսգրքի 76-րդ հոդվածին համապատասխան եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2022 թվականի մատի 14-ի որոշման հիման վրա Թուրքմենստանի նախարարների կաբինետի փոխնախագահ Սերդար Գուրբանգուլիի Բերդիմուհամեդովը, որը հավաքել Է ընտրողների ձայների 72,87 տոկոսը, ճանաչվել Է Թուրքմենստանի ընտրված նախագահ»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել Է ընտրական հանձանժողովի կայքում:
Հանձնաժողովը հիշեցնում Է, որ Թուրքմենստանի նախագահի ընտրությունները կայացել են մարտի 12-ին: Քվեարկությանը մասնակցել Է 3 362 052 մարդ կամ գրանցված ընտրողների 97,17 տոկոսը, հայտնել Է ընտրական հանձնաժողովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. The son of incumbent President Gurbanguly Berdymukhamedov, candidate of Turkmenistan’s ruling Democratic Party Serdar Berdymukhamedov won the presidential election in Turkmenistan with 72.97% of the votes, TASS reports citing the country's Central Election Commission (CEC).
“In accordance with Article 76 of the Electoral Code of Turkmenistan and on the basis of a resolution of the Central Election Commission of March 14, 2022, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Serdar Gurbanguly Berdymukhamedov, who received 72.97% of the votes, was declared elected president of Turkmenistan”, a statement published on the election commission’s website reads.
The Commission recalls that the presidential election in Turkmenistan was held on March 12. According to the election commission, 3,362,052 people, or 97.17% of registered voters, cast their ballots.
Nine candidates ran for president, eight of them got from 1.08% to 2.22% of the votes, the Election Commission said.