Երբ կտեսնենք գարուն. պարզաբանում է Գագիկ Սուրենյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս օրերին ամենաշատ հնչող հարցերից են՝ այս տարի ե՞րբ կտեսնենք գարուն, այս տեղումնաբեր ցիկլոնի ազդեցությունը ե՞րբ կթուլանա և ե՞րբ է սպասվում օդի ջերմաստիճանի բարձրացում: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը նման հարցեր շատ է ստանում, սակայն չի շտապում ժամկետներ նշել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա տեղեկացրեց, որ Հայաստանին մոտենում է հերթական ցիկլոնը:
«Մարտի 15-ին հանրապետության ողջ տարածքում ցիկլոնի ազդեցությունը պահպանվելու է: Ժամանակ առ ժամանակ հանրապետությունում, նույնիսկ հովտային գոտիներում, կտեղա ձյուն, լեռնային գոտիներում սպասվում է նաև բուք։ Մարտի 16-ին ցիկլոնը տեղաշարժվում է դեպի հարավ-արևելք, տեղումները հյուսիսային և կենտրոնական շրջաններում կդադարեն, իսկ Վայոց ձորում, Սյունիքում և Արցախում կշարունակի տեղալ ձյուն։ Մարտի 17-ին հանրապետության ամբողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, քանի որ գտնվելու ենք անտիցիկլոնի ազդեցության գոտում։ Մարտի 18-ին կեսօրից հետո Հայաստանին է մոտենում հերթական ցիկլոնը, ինչի արդյունքում տեղումները վերսկսվելու են։ Ինչ վերաբերվում է օդի ջերմաստիճանին, ապա պետք է ասեմ, որ եղանակի տաքացում առաջիկա 5 օրերին ակնկալել պետք չէ, ջերմաստիճանը դեռ նվազելու է, մարտի 16-17-ին գիշերները կցրտեն ևս 4-6 աստիճանով»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։ Նա նկատեց, որ 2021թ մարտը նույնպես աչքի էր ընկել առատ տեղումներով և ջերմաստիճանի վայրիվերումներով, սակայն այս տարի ջերմաստիճանի անկման ընթացքը և ձյան առատ տեղումները բավականին տևական են։
Ինչի՞ մասին են խոսում այս ձյունառատ տեղումները, ի՞նչ նշանակություն ունեն գյուղատնտեսական տեսանկյունից: Գագիկ Սուրենյանի խոսքով, այս տարվա ձմեռը շրջանների մեծ մասում առանձնացավ սակավ տեղումներով, սակայն, այս պահին բնությունը փոխհատուցում է։
Ինչպես շատերը, Գագիկ Սուրենյանը նույնպես սպասում է գարնանը, քանի որ այն իր ամենասիրելի եղանակն է: «Ես սիրում եմ գարունը, քանի որ գարունը համարում եմ կյանքի վերսկսում։ Գարնան առաջին ամպրոպն իմ տարերքն է, անչափ սիրում եմ»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։

Когда же наступит весна: комментарии Гагика Суреняна
Один из наиболее часто задаваемых вопросов в Армении в эти дни: когда же в этом году наступит весна, когда ослабнет воздействие этого циклона, несущего осадки, когда ожидается повышение температуры воздуха? Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА Гагик Суренян получает много подобных вопросов, однако не спешит отмечать сроки. В беседе с «Арменпресс» он сообщил, что на Армению надвигается очередной циклон.
«15 марта воздействие циклона продолжится по всей стране. Временами, даже в долинах, будет идти снег, в горных районах ожидаются метели. 16 марта циклон переместится на юго-восток, в северо-центральных районах осадки прекратятся, но в Вайоц Дзоре, Сюнике и Арцахе снегопады продолжатся. 17 марта на всей территории республики осадков не ожидается, так как мы будем находиться в зоне действия антициклона. Днем 18 марта к Армении приблизится очередной циклон, в результате чего осадки возобновятся. Что касается температуры воздуха, то должен сказать, что потепления погоды в ближайшие 5 дней ожидать не стоит, температура будет снижаться, ночи 16 и 17 марта будут холоднее на 4-6 градусов», - сказал Гагик Суренян. Он отметил, что март 2021 года также был отмечен обильными осадками и перепадами температур, однако в этом году тенденция снижения температуры и обильных снегопадов носит более длительный характер.
Что же значат эти снегопады с сельскохозяйственной точки зрения? По словам Гагика Суреняна, эта зима отличилась малым количеством осадков в большинстве регионов, но на данный момент природа компенсирует это.
Как и многие, Гагик Суренян также с нетерпением ждет весны, так как это его любимая время года. «Я люблю весну, потому что считаю весну возобновлением жизни. Первые грозы весны - моя стихия, я их очень люблю», - добавил Гагик Суренян.