Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման բանակցային գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին, եթե դրա կարիքը լինի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման դիրքորոշում է հայտնել Բելառուսի արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը՝ Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
«Ո՞րն է մեր դերը: Մենք բանակցային կողմ չենք, թեև չենք խուսափում պատասխանատվությունից և պատրաստ ենք մասնակցել բանակցային գործընթացին և նպաստել իրավիճակի հանգուցալուծմանը, եթե դրա կարիքը լինի և մեզ դա առաջարկեն»,- ասել է նա։

Беларусь готова участвовать в переговорном процессе по урегулированию ситуации на Украине
Беларусь готова участвовать в переговорном процессе по урегулированию конфликта на Украине, если в этом будет необходимость.
Как сообщает Арменпресс, такую позицию высказал министр иностранных дел Беларуси Владимир Макей в интервью центральному телевидению Китая.
«Какова наша роль? Мы не являемся стороной переговоров, хотя и не избегаем ответственности и готовы участвовать в переговорном процессе и способствовать разрешению ситуации, если в этом будет необходимость и нам это предложат", - сказал он.