Երևանի մետրոպոլիտենում աշխատանքներ են տարվում ուղևորահոսքը կրկնապատկելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը նշում է շահագործման 41-րդ տարեդարձը:
Մետրոպոլիտենի մամուլի խոսնակ Տաթև Խաչատրյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ մետրոպոլիտենը միակ արագ, անվտանգ, անխափան ու էկոլոգիապես մաքուր ուղևորափոխադրում իրականացնող տրասնպորտային միջոցն է:
«Երևանի մետրոպոլիտենը ներկայում ունի 12.1 կմ ընդհանուր առմամբ շահագործվող գիծ, տասը կայարան, իսկ վագոնային հավաքակայանում առկա են 45 վագոն, որից այսօր շահագործվում են 33-ը: Մնացած վագոնները շահագործման ենթակա չեն և ունեն հիմնանորոգման և արդիականացման կարիք»,- նշեց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Երևանի մետրոպոլիտենը տարեկան մոտ 20 միլիոն ուղևոր է տեղափոխում: «Ամենն արվում է ուղևորների թիվը կրկնապատկելու համար»,-հավելեց խոսնակը:
Արդեն տևական ժամանակ է քննարկվում է Աջափնյակվարչական շրջանում ևս մեկ կայարանի գործարկման հարցը:
Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչության պետի տեղակալ Տարոն Գևորգյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Աջափնյակում կայարանի նախագծման հետ կապված դեռևս ասելիք չկա, բացի նրանից, որ նախագծման մրցույթը հաղթել է ռուսական խոշոր «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերությունը:
«Ընկերության կողմից վերջին շրջանում զուտ տեխնիկական աշխատանքներ են կատարվում: Բայց դեռևս ասելիք չկա: Առաջընթացի ծրագիրը պետք է հստակեցվի բոլոր կողմերի հետ»,-նշեց Գևորգյանը:
Քաղաքապետարանի հրապարակած էսքիզների համաձայն՝ մետրոյի նոր կայարանը նախատեսվում է կառուցել Հալաբյան - Աբելյան խաչմերուկի մերձակայքում, գնացքների համար անհրաժեշտ է նաև Հրազդանի կիրճի վրայով կամուրջ կառուցել։
Երևանի մետրոպոլիտենի շինարարությունը սկսվել է 1972 թվականից:Կառուցվող մետրոպոլիտենի առաջին հինգ կայարանը հանձնվել է շահագործման 1981 թվականի մարտին, իսկ հետագայում՝ 1983, 1984, 1985, 1987, 1989 թթ․ հաջորդաբար շահագործման հանձնվեցին ուղեգծի անավարտ մնացած՝ «Գործարանային», «Շենգավիթ», «Գարեգին Նժդեհի Հրապարակ», «Զորավար Անդրանիկ» կայարանները, հավաքակայանը, իսկ ավելի ուշ՝ 1998 թվականին «Չարբախ» կայարանը։

В Ереванском метрополитене ведутся работы по удвоению пассажиропотока
Пресс-секретарь метрополитена Татев Хачатрян в беседе с «Арменпресс», отметила, что метро является самым быстрым, безопасным, бесперебойным и экологически чистым видом транспорта.
«Ереванский метрополитен в настоящее время имеет в общей сложности 12,1 км действующей линии, десять станций, в вагонном составе 45 вагонов, из которых 33 находятся в эксплуатации. Остальные вагоны эксплуатации не подлежат, нуждаются в ремонте и модернизации», - рассказала Татев Хачатрян.
По ее словам, ереванское метро в год перевозит около 20 миллионов пассажиров. «Делается все, чтобы удвоить количество пассажиров», - добавила Татев Хачатрян. Обсуждается вопрос запуска станции в административном районе Ачапняк.
«Заместитель начальника Управления информации мэрии Еревана Тарон Геворгян сообщил нам, что о проекте станции в Ачапняке пока нечего сказать, кроме того, что тендер на проектирование выиграла крупная российская компания «Метрогипротранс». Компания проводит технические работы. Программа должна быть уточнена со всеми сторонами», - сказала Геворгян.
Согласно эскизам, опубликованным мэрией, новую станцию метро планируется построить вблизи перекрестка Алабян-Абелян, для движения поездов необходимо будет построить мост через Разданское ущелье.
Строительство Ереванского метрополитена началось в 1972 году. Первые пять строящихся станций метрополитена были сданы в эксплуатацию в марте 1981 года, а затем в 1983, 1984, 1985, 1987, 1989 годах. В дальнейшем были сданы в эксплуатацию недостроенные станции «Заводская», «Шенгавит», «Площадь Гарегина Нжде», «Зоравар Андраник», позже в 1998 году станция «Чарбах».