ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը մտադիր Է հավանություն տալ Ուկրաինայի օգնության համար 10 մլրդ դոլարի տրամադրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը պլանավորում Է հավանություն տալ սկսվող շաբաթում 10 միլիարդ դոլարի տրամադրմանն Ուկրաինային: Այդ մասին ասված Է նամակում, որն օրենսդիրներին Է հղել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչիների պալատի խոսակ Նեսնսի Փելոսին եւ որը տարածվել Է մարի 6-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«(ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո) Բայդենի վարչակազմը պահանջել Է Ուկրաինայի համար հումանիտար, ռազմական եւ տնտեսական օժանդակություն 10 միլիարդ դոլարի չափով,- ասված Է ուղերձում:- Կոնգրեսը պլանավորում Է սույն արտակարգ ֆինանսավորմանը հավանություն տալ այս շաբաթ»: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել Է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին ի պատասխան Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավաների դիմումի:
Նա ընդգծել Է, որ Մոսկվայի պլանների մեջ Ուկրաինայի տարածքների օկուպացում չի մտնում, նպատակը երկրի ապառազմականացումն Է եւ դենացիֆիկացիան: Դրանից ետիո ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաեւ մի շարք այլ պետություններ հայտարարել են, որ պատժամիջոցներ են սահմանում Ռուսաստանի ֆիզիկական եւ իրավական անձանց դեմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Конгресс США намерен одобрить выделение $10 млрд для помощи Украине
Конгресс США планирует одобрить на начавшейся неделе предоставление $10 млрд Украине. Как передает Арменпресс, об этом говорится в письме, которое направила законодателям спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси и которое было распространено в воскресенье.
"Администрация [президента США Джо] Байдена запросила гуманитарную, военную и экономическую поддержку для Украины в размере $10 млрд, - говорится в послании. - Конгресс планирует одобрить данное экстренное финансирование на этой неделе".
Президент России Владимир Путин 24 февраля объявил о проведении специальной военной операции на Украине в ответ на обращение руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, целью является демилитаризация и денацификация страны. После этого США, ЕС, Великобритания, а также ряд других государств заявили, что вводят санкции против российских физических и юридических лиц.