Հակոբ Արշակյանը Ստեֆան Դիոնի հետ հանդիպմանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում շինծու քրեական գործերով հետաձգվում է հայ գերիների վերադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Եվրոպական միությունում եւ Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնաց, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆան Դիոնին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ այս տարին նշանակալի է Հայաստանի եւ Կանադայի համար. լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայ-կանադական երկկողմ հարաբերություններում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է միջխորհրդարանական համագործակցության, մասնավորապես՝ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի դերը:
Հակոբ Արշակյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի համար առանձնակի նշանակություն ունի սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունը Եվրամիության հետ ու հավելել, որ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունները պետք է լիարժեք օգտագործել:
«Դա ամուր հիմք է ԵՄ եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ 2020 թ. Արցախյան երկրորդ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կանադան ակտիվորեն փորձում էր ջանքեր գործադրել կրակի դադարեցման ուղղությամբ: Այս առումով նա արժեւորել է Կանադայի կառավարության` կանադական սպառազինությունների մատակարարումը Թուրքիա դադարեցնելու որոշումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան՝ դեռեւս չհաղթահարված խնդիրներին՝ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների իրացումը՝ առաջնային համարելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում շինծու քրեական գործերով հետաձգվում է վերոնշյալ անձանց վերադարձը:
«Հույս ունենք, որ միջազգային գործընկերները պատշաճ կարձագանքեն այդ փաստերին, եւ մենք կկարողանանք հանձն առած խաղաղության օրակարգով առաջ շարժվել տարածաշրջանում»,-շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի ու ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման կարեւորությանը: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներն ակտիվ բանակցում են հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց գրանցելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի համագործակցությամբ իրականացվող Աշխատակազմի զարգացման ծրագրի արդյունավետությանն ու շարունակականությանը:
Հակոբ Արշակյանն ու Արման Եղոյանը խորհրդարանական ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից կարեւորել են ռազմավարական նման ծրագրերի իրականացումը: Ընդգծվել է փոխանակման ծրագրերի իրագործման արդյունավետությունը:
Ստեֆան Դիոնն իր հերթին կարեւորել է հայ-կանադական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու փոխգործակցության խորացումը: Այս համատեքստում նա առանձնակի ընդգծել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:

Акоп Аршакян принял специального представителя Канады в Европейском Союзе и Европе Стефана Диона
28 февраля заместитель председателя НС, исполняющий обязанности председателя НС Акоп Аршакян принял специального представителя Канады в Европейском Союзе и Европе Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании РА, на встрече присутствовал и председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам европейской интеграции Арман Егоян.
Приветствуя гостей, Акоп Аршакян подчеркнул, что этот год знаменателен для Армении и Канады, отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами. Вице-спикер НС подчеркнул роль межпарламентского сотрудничества, в частности, парламентских групп дружбы в армяно-канадских двусторонних отношениях.
Акоп Аршакян выразил мнение, что тесное и эффективное сотрудничество с Европейским Союзом имеет особое значение для Армении, и добавил, что необходимо в полной мере использовать возможности Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
«Это прочная основа для развития взаимовыгодных отношений с ЕС и странами-членами ЕС», - заявил вице-спикер НС.
Акоп Аршакян высоко оценил тот факт, что с первых же дней второй Арцахской войны 2020 г. Канада активно пыталась добиться прекращения огня. В связи с этим он высоко оценил решение канадского правительства приостановить поставки канадского оружия в Турцию.
Касаясь еще не преодоленных послевоенных проблем, Акоп Аршакян подчеркнул важность выполнения всех положений трехстороннего заявления, уделив первоочередное внимание вопросу немедленного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, задерживаемых в Азербайджане. Вице-спикер НС напомнил, что возвращение некоторых лиц отложено из-за фиктивных уголовных дел.
«Мы надеемся, что международные партнеры должным образом отреагируют на эти факты, и мы сможем продвигаться вперед с мирной повесткой в регионе», - подчеркнул Акоп Аршакян.
В этом контексте была затронута важность процесса делимитации и демаркации границ и полного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения. В контексте установления мира в регионе было подчеркнуто, что специальные представители Армении и Турции ведут активные переговоры для достижения прогресса в армяно-турецких отношениях.
В ходе встречи были затронуты эффективность и преемственность программы развития Аппарата НС, осуществляемой при сотрудничестве Аппарата НС и парламентского центра Канады.
Акоп Аршакян и Арман Егоян придали важность реализации программ развития парламентской демократии. Было подчеркнуто и значение реализации программ обмена.
Стефан Дион придал важность постоянному развитию армяно-канадских отношений и углублению сотрудничества. В этом контексте он особо подчеркнул роль групп дружбы.