Մակրոնը կընդունի Շոլցին եւ ԵՀ-ի ղեկավարին «եվրոպական ինքնիշխանության» եւ Ուկրաինայի քննարկման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարի 28-ին Ելիսեյան պալատում կընդունի Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին՝ Ուկրաինայի իրադրության պատճառով Եվրոպայի տնտեսական ինքնիշխանության քննարկման համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 28-ին այդ մասին հաղորդել Է Agence France-Presse-ը(AFP)՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատը:
Գործակալության տվյալներով՝ աշխատանքային ընթրիքը տեղի կունենա եվրոպացի արդյունաբերողների հետ համատեղ: Հանդիպման շրջանակներում կողմերը կբարձրացնեն «եվրոպական տնտեսական ինքինշխանության հարցերը, այդ թվում հաշվի առնելով Ուկրաինայի իրադարձությունները»:
Դրանից առաջճ Մակրոնը կանցկացնի Պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության խորհրի նիստ Ուկրաինայի իրադրության կապակցությամբ, իսկ այնուհետեւ այդ նույն հարցը կքննարկի Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան Կաստեքսի հետ: Ժամը 15:00-ին (Երեւանի ժամանակով 18:00-ին) Ֆրանսիայի նախագահը կընդունի իր վրացի պաշտոնակից Սալոմե Զուրբիշվիլիին: Նրանք կքննարկեն տարածաշրջանի կայունության հարցն ստեղծված իրավիճակում:
Ժամը 17:30-ին (Երեւանի ժամանակով 20:30-ին) Մակրոնը Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի գծով պաշտոնակիցների հետ կմասնակցի տեսակոնֆերանսին, որի շրջանակներում կքննարկվի երկրների միջեւ համագործակցության ամրապնդումն Ուկրաինայի իրադարձությունների կապակցությամբ: Ֆրանսիայի ղեկավարի վարչակազմում չեն բացառում, որ Օլաֆ Շոլցը եւ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը տեսակոնֆերանսին միանան ուղղակի Ելիսեյան պալատից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: Макрон примет Шольца и главу ЕК для обсуждения "европейского суверенитета" и Украины
Президент Франции Эмманюэль Макрон примет 28 февраля канцлера ФРГ Олафа Шольца и председателя Еврокомиссии Урсулу фон дер Ляйен в Елисейском дворце для обсуждения экономического суверенитета Европы в связи с ситуацией на Украине. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник со ссылкой на дворец сообщилоAgenceFrance-Presse(AFP).
По его сведениям, рабочий ужин пройдет совместно с представителями европейских промышленников. В рамках встречи стороны поднимут "вопросы европейского экономического суверенитета, в том числе с учетом событий на Украине".
Перед этим Макрон проведет заседание Совета обороны и национальной безопасности в связи с ситуацией на Украине, а затем обсудит этот же вопрос с премьер-министром Франции Жаном Кастексом. В 15:00 (17:00 мск) президент Франции примет свою грузинскую коллегу Саломе Зурабишвили. Они рассмотрят вопрос стабильности в регионе в сложившейся обстановке.
В 17:30 (19:30 мск) Макрон примет участие в видеоконференции с коллегами по ЕС и НАТО, в рамках которой будет обсуждаться укрепление сотрудничества между странами в связи с событиями на Украине. В администрации французского лидера не исключают, что Олаф Шольц и Урсула Фон дер Ляйен подключатся к видеоконференции прямо из Елисейского дворца.